Noul ambasador al SUA, Adrian Zuckerman, primit de Klaus Iohannis și Ludovic Orban

×
Publicitate

Preşedintele Klaus Iohannis l-a primit marţi pe ambasadorul agreat al Statelor Unite ale Americii la Bucureşti, Adrian Zuckerman, cu ocazia prezentării scrisorilor de acreditare.

Ceremonia a avzt loc la ora 13,00, la Palatul Cotroceni.

În cursul după-amiezii, diplomatul american a avut, de la ora 16,00, o întrevedere cu premierul Ludovic Orban, la Palatul Victoria.

Sâmbătă, noul ambasador american acreditat în ţara noastră a fost primit de ministrul Afacerilor Externe, Bogdan Aurescu, context în care acesta din urmă a reamintit obiectivul, de mare importanţă pentru cetăţenii români, al accederii ţării noastre în Programul Visa Waiver.

Adrian Zuckerman a fost confirmat în funcţie de Senatul american pe 20 noiembrie. El îl înlocuieşte la Bucureşti pe Hans Klemm, care a părăsit România sâmbătă.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Voleibalista care atrage toate privirile în online s-a pozat într-un bikini minuscul: ”O priveliște minunată!”
FOTO Voleibalista care atrage toate privirile în online s-a pozat într-un bikini minuscul: ”O priveliște minunată!”
Citește și...
Marius Lazurca, consilier prezidențial: „România și Europa nu mai sunt vitale strategic pentru SUA”. Care ar fi motivul

Consilierul prezidențial pentru Securitate Națională și Politică Externă, Marius Lazurca, a declarat că România rămâne importantă pentru SUA, dar nu vitală, în contextul în care Washingtonul și-a mutat interesul strategic spre zona indo-pacifică.

Cum se depune și cum se votează moțiunea de cenzură. Procedura completă din Parlamentul României

Moțiunea de cenzură reprezintă cel mai puternic instrument parlamentar prin care poate fi sancționată activitatea unui Guvern. 

Mesajul unei deputate PNL, înainte cu două zile moțiunea de cenzură: „Am ajuns să avem o imagine publică de breloc al PSD”

PNL a ajuns să aibă 'o imagine publică de 'breloc' al PSD', susține deputata Raluca Turcan, președinta filialei liberale Sibiu, care adaugă că au mai rămas două zile în care social-democrații pot decide dacă respectă direcția de care România are nevoie.

Recomandări
Microbuze școlare la prețuri duble, cumpărate din fonduri UE în comune din România. Cazul, investigat de Parchetul European

„Fonduri fără fond”, partea I. Școli noi, promisiuni mari și miliarde de euro puse pe masă. Uniunea Europeană a finanțat laboratoare digitale, campusuri pentru învățământ dual și microbuze electrice care să ducă elevii la cursuri.

Sute de persoane care îl susțin pe Ilie Bolojan s-au adunat în Piața Victoriei, înainte de votul moțiunii de cenzură. VIDEO

Persoane de toate vârstele, inclusiv familii cu copii, s-au adunat, duminică seară, în Piaţa Victoriei, la o manifestaţie de susţinere a premierului Ilie Bolojan. 

Inter Milano și Cristi Chivu, noii campioni ai Italiei. „Nerazzuri” au luat titlul în Serie A, cu 3 etape înainte de final

Inter Milano, echipa antrenată de Cristi Chivu, a devenit matematic campioana Italiei, cu trei etape înainte de finalul sezonului. „Nerazzurri” s-au impus, duminică, în fața Parmei, scor 2-0, în cea de-a 35-a rundă din Serie A.