Kelemen Hunor: Nu putem accepta ca maghiarii sa fie declarati vinovati pentru referendum

60558409

Presedintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat, duminica seara, ca respinge orice speculatie privind rolul comunitatii maghiare la acest vot si ca nu poate accepta ca maghiarii sa fie declarati vinovati pentru acest referendum.

 

"Asa cum am vazut, deocamdata nimeni nu poate spune cine a castigat: nici cei care au fost la vot si nici cei care au stat acasa pentru ca la aceasta ora nu se stie care este participarea - daca este peste 50% sau la limita", a declarat Kelemen intr-o conferinta de presa sustinuta duminica seara la Cluj.

El a spus ca exista foarte multe speculatii privind votul comunitatii maghiare la referendum.

"Resping orice speculatie privind rolul comunitatii maghiare la acest vot si nu putem accepta ca maghiarii sa fie declarati vinivati pentru acest rezultat, care nu este final", a spus liderul UDMR.
El a aratat ca faptul ca in secuime prezenta la vot a fost scazuta nu este o noutate.

 

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
USL asteapta 1 MILION de voturi, din liste suplimentare, urne mobile si voturi din strainatate

USL sustine ca referendumul este valid, iar presedintele Traian Basescu este demis, fiind numarate peste 9,2 milioane de voturi.
 

REFERENDUM 2012. Ponta i-a cerut lui Viktor Orban sa nu mai intervina in viata politica a Romaniei

Premierul Victor Ponta a declarat ca este multumit de modul in care decurge referendumul, spunand ca nu s-a inregistrat nicio reclamatie. "Tipetele" privind fraudarea votului reprezinta "simple smecherii de campanie".

Traian Basescu, inainte de rezultatele referendumului: "Daca va fi validat, asta-i viata..."

Presedintele suspendat, Traian Basescu, a stat de vorba cu jurnalistii, in jurul orei 17.00, la sediul PDL din strada Modrogan, inainte de a pleca spre sediul de campanie.

Recomandări
Nicușor Dan reia consultările pentru formarea Guvernului, la 1 septembrie: „Ar fi fost bine ca varianta Tomac să fii trecut”

Preşedintele Nicuşor Dan a anunţat că la începutul lunii viitoare va relua consultările cu partidele politice pe tema formării unui guvern.

Trump calmează aliații și dă asigurări că Putin nu va ataca NATO: „Am avut discuții bune cu el”

Preşedintele american Donald Trump a dat asigurări joi că omologul său rus, Vladimir Putin, 'nu va ataca un teritoriu al NATO', transmit AFP şi Reuters.

Dezastrul din Nepal, explicat: prăbușirea de la 7.000 de metri care a declanșat o viitură ireală

Dezastrul care a îndoliat Nepalul a pornit în câteva secunde, la peste 7.000 de metri altitudine, iar efectele s-au simțit la mai bine de 100 de kilometri distanță.