Elena Udrea, despre Coldea: Na, ca femeie văd, se îmbracă în Vuitton

61916642
Pro TV

Elena Udrea a declarat joi, în cadrul audierii sale în comisia parlamentară de anchetă privind alegerile prezidenţiale din 2009 că foştii şefi ai SRI, George Maior şi Florian Coldea, şi-au urmărit propriile interese.

”Eu cred că ei şi-au servit propriile lor interese. S-au folosit de povestea aceasta ca să servească interesele lor pentru că aici în România bătălia a fost şi pe bani. Şefii aceştia de servicii sunt nişte oameni foarte bogaţi. Dacă ne uităm ce avere au şi pe unde locuiesc, pe unde îşi petrece vacanţele şi cum se îmbracă domnul Coldea, ştiţi că am zis eu la un moment dat că se îmbrăca – na, ca femeie văd – în Vuiton. Sunt oameni cu foarte mulţi bani care s-au implicat în afaceri. Care au decis, prin pârghiile pe care le au în justiţie, ce om de afaceri este arestat, ce firmă se închide, ce formă îi ia locul. Şi constatăm că sunt arestaţi oameni de afaceri români şi le iau locul oameni de afaceri străini. Lucru care cred că le foloseşte lor foarte bine. Ei au firmele lor”, a spus Udrea, întrebată de deputatul PSD Liviu Pleşoianu dacă are elemente că George Maior, Florian Coldea sau Laura Codruţa Kovesi ar fi servit sau ar servi interese străine.

Udrea: PSD a încercat în 2009 să blocheze validarea alegerilor prezidenţiale cu ajutorul unor judecători apropiaţi de Cătălin Voicu

Elena Udrea a mai spus că PSD a încercat să blocheze validarea alegerilor prezidenţiale din urmă cu opt ani cu ajutorul unor judecători de la Curtea de Apel, care ar fi fost contactaţi de fostul deputat social-democrat Cătălin Voicu, relatează news.ro.

”În 2009, înainte de alegeri, se ştia că Cătălin Voicu are o relaţie foarte bună cu anumiţi judecători. Era cunoscută relaţia şi influneţa pe care acesta o avea asupra unor judecători. În acest context în anul 2009 era o presiune. Cătălin Voicu era cel mai bine relaţionat din partid cu Justiţia, cu anumiţi judecători. Eu cred că cei care erau la PSD, au încercat, scorul fiind foarte mic, diferenta fiind foarte mică la care fusese declarat câştigător Traian Băsescu, eu cred că atunci au încercat cei de la PSD, care formaseră celula de criză la partid, să câştige alegerile provocând renumărarea voturilor”, a declarat Elena Udrea.

Citește și
Cea mai importantă modificare în bugetul de stat pe 2026. Niciodată în ultimii 20 de ani nu a fost adoptat atât de târziu
Cea mai importantă modificare în bugetul de stat pe 2026. Niciodată în ultimii 20 de ani nu a fost adoptat atât de târziu

Ea a explicat că, dacă s-ar fi reuşit blocarea validării alegerilor, candidatul PSD la preşedinţie ar fi avut o şansă, dar că acest lucru nu s-a mai întâmplat deoarece Cătălin Voicu a fost scos din joc.
”Ca urmare, a pornit această acţiune prin care (PSD - n. red.) a dorit renumărarea voturilor şi atunci s-a aflat că ei intenţionau să obţină blocarea validării alegerilor până când CCR ar fi declarat renumărarea sau ar fi făcut renumărarea, cu ajutorul unor judecători de la Curtea de Apel, care erau contactaţi de către Cătălin voicu. Lucrul acesta s-a ştiut, Voicu era monitorizat”, a mai spus Udrea.

Udrea: În lume se înfruntă două forţe - Soros şi cei care i se opun. Statul paralel, creat de CIA

Elena Udrea a susținut că ea este convinsă că în acest moment în lume se confruntă două forţe: Soros şi cei care i se opun acestuia, adăugând că aşa-zisul stat paralel a fost creat în România cu ajutorul CIA.

”Eu sunt adepta teoriei conform căreia în lume, în momentul acesta, se luptă două forţe: Soros şi cei din jurul lui şi cei care se opun acestuia şi care sunt destul de puţini. N-am crezut şi, până nu de curând, eram dintre cei care spuneau: nici într-un caz, în România nu există decât statul nostru paralel intern pe care l-a construit Coldea. Am avut o părere, totuşi, exagerat de bună despre el, nu că n-ar fi fost un om care ar fi reuşit să pună în practică un plan complex şi chiar diabolic, dar nu a fost creaţia lui”, le-a spus Elena Udrea parlamentarilor din comisia de anchetă.

Ea a spus că aşa-zisul stat paralel din România a fost implementat de către foştii şefi ai SRI - George Maior şi Florian Coldea - cu ajutorul CIA.

”Cred că are legătură cu ce vedem că se întâmplă acum în America şi este un plan care, în ceea ce ne priveşte pe noi, a fost influenţat şi implementat cu ajutorul partenerilor din CIA ai conducerii SRI, relaţiilor pe care le aveau domnul Coldea, domnul Maior în Statele Unite. A fost un plan care în România a funcţionat, care s-a încercat a fi impus şi în alte ţări. A mai prins şi în altă parte dar la noi cel puţin este de mare succes, probabil având în vedere modelul nostru cultural şi comportamental”, a mai spus Udrea.
 

Articol recomandat de sport.ro
Ce avere lasă în urmă Chuck Norris
Ce avere lasă în urmă Chuck Norris
Citește și...
Cea mai importantă modificare în bugetul de stat pe 2026. Niciodată în ultimii 20 de ani nu a fost adoptat atât de târziu
Cea mai importantă modificare în bugetul de stat pe 2026. Niciodată în ultimii 20 de ani nu a fost adoptat atât de târziu

După o săptămână de dezbateri aprinse, parlamentul a votat bugetul de stat. Au fost de trei ori mai multe voturi "pentru" decât "împotrivă", iar Guvernul Bolojan a trecut peste cel mai greu test de la instalarea la Palatul Victoria. 

„Un gest pe care românii îl apreciază”. Ce i-a transmis Nicușor Dan regelui Belgiei
„Un gest pe care românii îl apreciază”. Ce i-a transmis Nicușor Dan regelui Belgiei

Preşedintele Nicuşor Dan a avut vineri o întrevedere, la Bruxelles, cu Regele Philippe al Belgiei, căruia i-a mulţumit pentru contribuţia belgiană la Grupul de luptă NATO de la Cincu, ''un gest de solidaritate pe care românii îl apreciază''.

Simion anunţă că AUR atacă bugetul pe 2026 la CCR: „Guvernarea nu are nicio ţintă”
Simion anunţă că AUR atacă bugetul pe 2026 la CCR: „Guvernarea nu are nicio ţintă”

AUR va ataca la Curtea Constituţională proiectul bugetului pe 2026, a anunţat, vineri, preşedintele partidului, George Simion.

Recomandări
Ce înseamnă deblocarea Strâmtorii Ormuz, la care România și-a anunțat participarea. Trump: O manevră militară relativ sigură
Ce înseamnă deblocarea Strâmtorii Ormuz, la care România și-a anunțat participarea. Trump: O manevră militară relativ sigură

„Iranul e terminat din punct de vedere militar”, a transmis, vineri, președintele Donald Trump. Liderul american a cerut statelor NATO, dar și Chinei sau Japoniei să trimită în zonă nave pentru a deschide Strâmtoarea Ormuz.

Și benzina a trecut pragul de 9 lei pe litru. Expert: „Un șoc pe piață de o magnitudine pe care nu am mai văzut-o niciodată”
Și benzina a trecut pragul de 9 lei pe litru. Expert: „Un șoc pe piață de o magnitudine pe care nu am mai văzut-o niciodată”

Ziua și scumpirea în stațiile de carburant. Prețurile la benzină și motorină s-au majorat din nou, chiar mai mult decât în zilele anterioare. Așadar, suntem tot mai aproape de pragul de 10 lei pe litru, iar dacă țițeiul se va mai scumpi.

Companiile strategice cu probleme ar putea fi salvate de Guvern. „Statul va putea face și o ofertă pentru activele esențiale”
Companiile strategice cu probleme ar putea fi salvate de Guvern. „Statul va putea face și o ofertă pentru activele esențiale”

Companiile considerate strategice, inclusiv cele din industria oțelului, ar putea fi salvate direct de Guvern dacă ajung în dificultate.