Basescu despre Bercea Mondialu': Nu i-a folosit nimic botezul fratelui meu

×
Publicitate

Presedintele Traian Basescu a declarat ca legea trebuie aplicata oricarui om, indiferent cine este el si cine i-a botezat copiii.

Traian Basescu a comentat declaratiile lui Sandu Anghel, citate in motivarea Tribunalului, potrivit carora acesta are convingerea ca atitudinea sa ilicita nu va ajunge sa fie sanctionata penal pe baza legaturilor de afinitate prin aliantele realizate cu persoane cu functie de conducere publica importante care i-au botezat o nepoata.

"Puteti sa-mi spuneti la ce persoana publica importanta va referiti cand puneti intrebarea? E persoana publica fratele meu? Este un om neimplicat politic. Nu este in politica. A botezat, dar asta nu i-a folosit lui Bercea Mondialu' la nimic, dupa cum vedeti.

Constatati ca i-ar fi folosit la ceva? Chiar dumneavoastra spuneati ca ar fi fost arestat 29 de zile. La ce credeti ca i-a folosit? Legea trebuie aplicata oricarui om, indiferent cine este el si cine i-a botezat copiii.

Nu cred ca a avut vreun folos de pe urma botezului de anul. trecut. Sau eu, cel putin, nu-l constat", a raspuns Traian Basescu.

Sandu Anghel, zis Bercea Mondialu', arestat preventiv pentru tentativa la omor calificat, este cercetat de procurorii Parchetului Tribunalului Olt si intr-un dosar privind infractiuni economice, "cu prejudicii importante pentru bugetul public".

Articol recomandat de sport.ro
FOTO ȘI VIDEO ”Cea mai tare reclamă a deceniului!” Messi, Ronaldo, Mbappe și Vinicius, reuniți la aceeași masă înainte de Mondial
FOTO ȘI VIDEO ”Cea mai tare reclamă a deceniului!” Messi, Ronaldo, Mbappe și Vinicius, reuniți la aceeași masă înainte de Mondial
Citește și...
Ce spune Ilie Bolojan despre o posibilă demisie. „Caut să mă comport responsabil”

Premierul Ilie Bolojan a declarat, joi, că nu ia în calcul o demisie din funcţie şi caută să se comporte responsabil cât timp are onoarea să ocupe această funcţie.

Câți români pot fi hrăniți timp de 6 luni din Rezerva Națională a statului în caz de criză

Guvernul a aprobat, în şedinţa de joi, Strategia Naţională a rezervelor de stat 2026–2030, care consolidează capacitatea de răspuns la crize, inclusiv asigurarea de hrană şi apă pentru 400.000 de persoane timp de șase luni.

Soluția lui Ilie Bolojan după ce România a fost obligată să plătească 600 de milioane de euro către Pfizer

Premierul Ilie Bolojan a declarat, joi, că a primit vestea sentinţei, în primă instanţă, din păcate, executorie, a Tribunalului din Belgia, prin care trebuie să plătim aproape 3,5 miliarde la care se adaugă penalităţi zilnice.

Recomandări
Surse: România vrea să negocieze cu Pfizer. Ce ar putea primi în schimbul vaccinurilor de 600 de milioane de euro

România caută soluții pentru plata celor 600 de milioane de euro către compania Pfizer după ce a pierdut procesul la Bruxelles. 

Miza enormă pentru România din spatele războiului din Iran, mai ales pe fondul recesiunii tehnice

Din cauza conflictului din Orientul Mijlociu sunt în pericol afaceri care ar putea aduce în România anul acesta 3,7 miliarde de dolari. Exporturile către țările din regiune se desfășoară cu dificultate. 

Ciclonul Erminio a lovit România, după pagube majore provocate în Grecia și Italia. Două coduri galbene de vreme rea

Ciclonul Erminio, care a luat o viață și a provocat pagube în Italia și Grecia, a ajuns și în România. Intensitatea la noi în țară este mai scăzută, dar ne așteaptă câteva zile de ploi abundente și vânt.