Jocurile Olimpice, Canotaj: România, calificată în finalele A la dublu vâsle feminin şi patru rame masculin

canotaj
StirilePROTV

Echipajele de dublu vâsle feminin şi patru rame fără cârmaci masculin ale României s-au calificat în Finalele A la Jocurile Olimpice de la Tokyo, după ce au câştigat cursele de duminică, scrie Agerpres.

La dublu vâsle feminin, Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş, duble campioane europene, au câştigat prima semifinală cu timpul de 7 min 04 sec 31/100, având un avans de cinci secunde faţă de următorul echipaj, Noua Zeelandă.

Vicecampioanele mondiale din 2019 vor evolua în Finala A pe 28 iulie.

În proba masculină de patru rame fără cârmaci masculin, Mihăiţă Vasile Ţigănescu, Mugurel Vasile Semciuc, Ştefan Constantin Berariu şi Cosmin Pascari au câştigat seria de recalificări de duminică, în 6 min 09 sec 72/100, Finala A fiind programată pe 28 iulie. Cei patru componenţi ai bărcii sunt vicecampioni europeni la Varese, anul acesta, şi vicecampioni mondiali la Linz, în 2019. Ţigănescu, Berariu şi Pascari sunt campioni europeni în 2018, la Glasgow.

Fetele de la patru rame fără cârmaci feminin, Mădălina Hegheş, Roxana Iuliana Anghel, Elena Logofătu, Cristina Georgiana Popescu, au ratat calificarea în Finala A şi vor evolua în Finala B, după locul al treilea ocupat în recalificări, cu timpul de 6 min 47 sec 38/100. Româncele au fost la mai puţin de o secundă de locul al doilea (Polonia - 6 min 46 sec 57/100), ultimul care a prins Finala A. Seria a fost câştigată de Marea Britanie, în 6 min 46 sec 20/100.

La dublu vâsle masculin, Ioan Prundeanu şi Florin Enache au ocupat locul cinci (penultimul) în a doua semifinală, cu timpul de 6 min 29 sec 55/100, doar primele trei bărci mergând în Finala A, iar restul în Finala B.

România participă la JO de la Tokyo cu 9 echipaje la canotaj şi 36 sportivi (plus 2 rezerve).

S-a aflat cauza morții: ce a condus la decesul iubitului Arynei Sabalenka

Americanul Nathan Chen, noul campion olimpic la patinaj artistic, a fost ţinta unui val de mesaje de ură şi de ameninţări cu moartea joi pe reţelele de socializare, informează AFP, citată de Agerpres.

Schiorul Hossein Saveh Shemshaki, testat pozitiv la JO de iarnă. Este primul caz de dopaj înregistrat la Beijing

Schiorul iranian Hossein Saveh Shemshaki, 36 de ani, a fost suspendat, miercuri seară, pe durata Jocurilor Olimpice de la Beijing din cauza unui test antidoping pozitiv efectuat luni, a anunţat Agenţia Internaţională de Testare (ITA).

Johan Clarey a devenit cel mai vârstnic schior care a cucerit o medalie olimpică

Francezul Johan Clarey a devenit, luni, schiorul cel mai în vârstă care câştigă o medalie la Jocurile Olimpice, informează News.ro.

Cătălin Cherecheș este în drum spre România. Fostul primar din Baia Mare, condamnat la 5 ani de închisoare

Fostul primar al municipiului Baia Mare Cătălin Cherecheş a fost preluat din Germania şi se află în drum spre România, pentru executarea pedepsei cu închisoarea, fiind condamnat la cinci ani de detenţie pentru luare de mită.