Washingtonul sanctioneaza Coreea de Nord dupa atacul informatic asupra Sony. Ce avertizari a lansat Casa Alba

obama - kim

Statele Unite si-au consolidat vineri arsenalul de sanctiuni contra Coreei de Nord ca represalii la atacul informatic "destabilizant si distructiv" care a vizat compania Sony Pictures, relateaza Mediafax, citand AFP.

Aceste noi sanctiuni raspund la "numeroasele provocari (ale Phenianului), in special atacul cibernetic recent contra Sony Pictures si amenintarile la adresa cinematografelor si spectatorilor", a declarat Trezoreria americana, potrivit unui comunicat. "Este vorba de prima etapa a raspunsului nostru", a avertizat Casa Alba.

Vizat de un vast atac informatic, Sony Pictures a anulat initial lansarea filmului "The Interview" care relateaza despre o tentativa de asasinat a CIA contra liderului nord-coreean Kim Jong-un.

Totusi, filmul a fost distribuit prin serviciile de video online si intr-o retea de cinematografe americane mai restransa.

Washingtonul, care acuza Phenianul ca s-ar afla in spatele acestui atac, au ripostat vineri adaugand pe lista lor neagra zece oficiali a regimului, agentia nord-coreeana de informatii si doua intreprinderi legate de sectorul militar al dictaturii comuniste, a precizat Trezoreria.

Citește și
Sony
Rasturnare de situatie in cazul atacului cibernetic asupra Sony. Fostii angajati concediati ar putea fi de vina

Sanctiunile, adoptate in baza unui decret al presedintelui amecican Barack Obama, "reflecta angajamentul Statelor Untite de a face Coreea de Nord responsabila pentru actiunile sale distructive si destabilizatoare", a declarat secretarul american al Trezoreriei, Jack Lew.

"Vom utiliza o gama larga de actiuni pentru a apara companiile si cetatenii americani", a adaugat el.

Coreea de Nord face deja obiectul unei serii de sanctiuni internationale legate de programul ei nuclear controversat.

Citeste si: Rasturnare de situatie in cazul atacului cibernetic asupra Sony. Fostii angajati concediati ar putea fi de vina

 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Transformare spectaculoasă pentru sportiva desemnată 'cea mai atrăgătoare femeie din lume': "Arăți incredibil"
FOTO Transformare spectaculoasă pentru sportiva desemnată 'cea mai atrăgătoare femeie din lume': "Arăți incredibil"
Citește și...
DVD-uri cu filmul The Interview, aruncate peste Coreea de Nord. Planul unui activist pentru a-l ridiculiza pe Kim Jong-un
DVD-uri cu filmul The Interview, aruncate peste Coreea de Nord. Planul unui activist pentru a-l ridiculiza pe Kim Jong-un

Un activist din Coreea de Sud planuieste sa introduca 100.000 de copii ale filmului "The Interview" in Coreea de Nord, cu ajutorul unor baloane gigantice care sa traverseze granita.

Rasturnare de situatie in cazul atacului cibernetic asupra Sony. Fostii angajati concediati ar putea fi de vina
Rasturnare de situatie in cazul atacului cibernetic asupra Sony. Fostii angajati concediati ar putea fi de vina

Cazul atacului cibernetic asupra Sony ar putea avea parte de o rasturnare de situatie neasteptata. Expertii care analizeaza atacul sustin ca de vina ar putea fi fostii angajati Sony care au fost concediati, ci nu hackerii din Coreea de Nord.

Coreea de Nord, atac dur la adresa lui Barack Obama:
Coreea de Nord, atac dur la adresa lui Barack Obama: "E imprudent in vorbe si fapte, ca o maimuta intr-o padure tropicala"

Conflictul dintre Statele Unite si Coreea de Nord ia amploare.

Recomandări
Toată țara este astăzi sub cod galben și portocaliu de ninsori, viscol și vânt. Zonele în care se va depune strat de zăpadă
Toată țara este astăzi sub cod galben și portocaliu de ninsori, viscol și vânt. Zonele în care se va depune strat de zăpadă

Vremea va fi deosebit de rece în întreaga ţară până la sfârşitul acestei săptămâni, cu temperaturi minime nocturne care pot coborî până la minus 10 grade în estul Transilvaniei, iar în anumite regiuni se va depune strat nou de zăpadă, potrivit ANM.

Trump, optimist în mijlocul războiului comercial:
Trump, optimist în mijlocul războiului comercial: "China vrea să încheie un acord", dar "nu prea ştie cum să procedeze"

Preşedintele american Donald Trump a prezis miercuri un acord comercial cu restul lumii, inclusiv cu China, după ce a anunţat o "pauză" în creşterea taxelor vamale, cu excepţia celor impuse Beijingului, relatează AFP.

Ilie Bolojan: „E doar o problemă de timp până vom ajunge să creştem taxe şi impozite”
Ilie Bolojan: „E doar o problemă de timp până vom ajunge să creştem taxe şi impozite”

Ilie Bolojan, președintele interimar, a declarat că, dacă reformele pentru reducerea cheltuielilor publice nu vor fi implementate, iar banii europeni nu vor fi absorbiți, va fi doar o chestiune de timp până când vor crește taxele și impozitele.