Viktor Orban, la picioarele lui Donald Trump: „Lumea ar fi mai bună dacă v-ați întoarce la putere”

62432230
AFP

Premierul Ungariei, Viktor Orban, s-a deplasat în Statele Unite pentru întâlnirea cu fostul președinte american Donald Trump.

În urma unei întâlniri față în față la Mar-a-Lago (Florida), premierul Ungariei, Viktor Orban, a lansat din nou laude la adresa fostului președinte american Donald Trump.

"Pentru noi, ungurii, există un singur lucru de făcut, și anume să recunoaștem cu onestitate: lumea ar fi mai bună, și ar fi mai bună pentru Ungaria, dacă președintele Donald Trump s-ar întoarce la putere", a declarat el, potrivit agenției dpa, citată de Ukrainska Pravda.

Aceștia au mai discutat despre "o gamă largă de probleme care afectează Ungaria și Statele Unite, inclusiv despre importanța primordială a unor frontiere puternice și sigure pentru a proteja suveranitatea fiecărei țări".

Orban: „Trump a oferit respect în lume”

De asemenea, Orban a reiterat declarația sa anterioară potrivit căreia, în timpul președinției lui Trump, a existat pace în Orientul Mijlociu și în Ucraina.

El a susținut că Trump "a oferit respect în lume, creând astfel condiții pentru pace".

Orban a mai spus că speră că revenirea lui Trump la Casa Albă va revigora relațiile comerciale bilaterale.

După întâlnirea de la proprietatea lui Trump din Florida, Orban și Trump au plănuit să participe la un concert, a relatat Havasi Bertalan, purtătorul de cuvânt al premierului ungar.

Ministrul ungar de Externe, Peter Szijjarto, a fost de asemenea prezent la întâlnire.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Irlandezii resping prin referendum modificarea Constituţiei pentru redefinirea familiei şi rolul mamelor

Premierul Irlandei, Leo Varadkar, a anunţat sâmbătă că amendamentele la Constituţie au fost respinse prin referendum, deşi rezultatele oficiale nu au fost încă publicate, transmite AFP.

Zelenski nu crede că Rusia se va prezenta la summitul pentru pace: „Nu vedem cum i-am putea invita pe cei care ucid totul”

Ministrul de Externe al Ucrainei avertizează Occidentul că strategia de a furniza ajutoare cu picătura nu mai funcționează.

Parlamentul grec a permis înființarea universităților private străine în țară. Protestele violente ale studenților continuă

Parlamentul grec a aprobat înfiinţarea universităţilor străine private, deşi studenţii nu le vor şi protestează de câteva săptămâni.

Recomandări
Oficial CNSAS, după declarațiile lui Nicușor Dan despre dosarul Revoluției: „De când adevărul are termen de prescripție?”

Vicepreședintele CNSAS, Mădălin Hodor, propune modelul german pentru dosarele Revoluției și Mineriadei, după ce președintele Nicușor Dan s-a declarat sceptic că acestea mai pot fi soluționate după 36 de ani.

Islanda a votat împotriva aderării la Uniunea Europeană, a anunțat postul public de televiziune RUV

⁠Islanda a respins propunerea guvernului de a ⁠iniția negocieri de aderare la Uniunea Europeană, ‌a anunțat postul public de televiziune RUV, în condițiile în care mai sunt de numărat doar câteva voturi.

Președintele Finlandei nu crede că Rusia va ataca NATO: „Nu are sens să pună la încercare cea mai puternică alianță militară”

Preşedintele Finlandei, Alexander Stubb, a declarat că nu crede că Rusia ar risca un atac împotriva unei ţări membre NATO şi că „nu ar avea niciun sens” să pună la încercare hotărârea alianţei, relatează Reuters.