Un hacker a spart conturi de Twitter ale ISIS. Ce mesaje si poze a postat: "M-am gandit ca imaginile ii vor ofensa"

61884052

Mai multe conturi de Twitter ale organizatiei teroriste Statul Islamic au fost sparte de un hacker asociat Anonymous, care a postat mesaje pro-homosexuali, relateaza Metro News.

Autorul atacului informatic, WachulaGhost, a spus ca a fost destul de usor sa acceseze peste 250 de conturi de Twitter folosite de membri ISIS. El a avertizat ca ca continua atacurile, desi a primit amenintari cu moartea.

“Am inceput sa le sparge conturile si sa (postam – n.r.) imagini porno si legate de gay pride (…). Ne-am gandit ca publicarea de imagini cu persoane dezbracate ii va ofensa”, a explicat el.

Hackerul WachulaGhost a mai vizat organizatia terorista dupa atacul din clubul pentru homosexuali Pulse din Orlando, unde Omar Mateen a ucis 49 de oameni. El a spus atunci ca poate accesa conturi de pe retelele de socializare ale ISIS in mai putin de un minut, pentru ca membrii gruparii au capacitati tehnice limitate.

“Am facut-o pentru vietile luate la Orlando (…). Pierderea de vieti nevinovate nu va fi tolerata”, a spus hackerul pentru Newsweek.

Ancheta privind cel mai de amploare masacru armat din istoria americana a aratat ca Mateen frecventa Pulse dinainte de atac si a folosit, anterior, aplicatii de socializare pentru homosexuali.

Sotia sa a spus ca barbatul era violent in casnicie. Mateen nu avea antecedente penale, dar se afla in vizorul FBI din 2013.

Articol recomandat de sport.ro
Ester Exposito, iubita lui Kylian Mbappe, a făcut senzație pe internet cu ultimele postări
Ester Exposito, iubita lui Kylian Mbappe, a făcut senzație pe internet cu ultimele postări
Citește și...
Donald Trump pregateste concedieri in lant la Casa Alba: "Este frustrat si suparat pe toata lumea." Cine se afla pe lista

Presedintele american Donald Trump ar urma sa concedieze mai multi angajati din administratie, inclusiv pe purtatorul sau de cuvant, Sean Spicer.

Evadare in masa dintr-o inchisoare din Papua Noua Guinee: gardienii au impuscat mortal 17 detinuti, alti 57 sunt in libertate

Gardienii au impuscat mortal luni dimineata 17 detinuti, dupa o evadare in masa de la inchisoarea Buimo, situata in nord-estul insulei Papua Noua Guinee, relateaza BBC.

Microsoft critica guvernele pentru atacul cibernetic WannaCry asupra Windows. "E ca si cum ai fura rachete de la armata SUA"

Microsoft sustine ca atacul cibernetic mondial ar trebui sa reprezinte un apel de trezire pentru guvernele nationale

Recomandări
Noua lege a salarizării a fost pusă în dezbatere publică. Plafonul de 20% pentru sporuri rămâne în vigoare

Proiectul noii legi privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice a fost pus în dezbatere publică, documentul propunând o reformare a modului în care sunt stabilite salariile în sectorul bugetar. 

Șeful Cancelariei premierului: Ne confruntăm cu cel mai scăzut nivel al Dunării din istoria măsurătorilor

Dunărea are în prezent cel mai scăzut nivel din istoria măsurătorilor, a transmis, joi, şeful Cancelariei premierului, Mihai Jurca.

Ararat-Armenia - Universitatea Craiova, LIVE pe VOYO Sport 1, joi, de la 19:00. Oltenii joacă pentru calificare

Universitatea Craiova este la un singur meci distanță de calificarea în grupa UEFA Europa League. După 1-1 pe Stadionul „Ion Oblemenco”, oltenii joacă joi, 27 august, de la ora 19:00, returul decisiv cu Ararat-Armenia, la Erevan.