Un cățel a ajuns erou în Ucraina după ce a depistat aproape 100 de mine ascunse de ruși

62254295
Twitter

Un cățel din rasa Jack Russell în vârstă de doi ani a devenit erou în Ucraina și mascota armatei ucrainene.

Vezi aici cele mai recente informații despre Războiul din Ucraina | LIVE UPDATE

Cățelul numit Patron, care înseamnă Glonț, a devenit viral pe Internet datorită clipurilor postate de Ministerul de Interne din Ucraina. Patron a găsit până acum aproape 100 de mine ascunse de ruși, conform The Global Frontiere.

"Asistentul Serviciului de Stat pentru Situatii de Urgenta al Ucrainei continuă să ajute pirotehnicienii din regiunea Cernihiv să curețe pământul de ‘cadourile’ rusești", a scris Ministerul ucrainean de Internet, la unul dintre clipurile cu Patron.

 

Patron lucrează de când avea șase luni, notează The Telegraph. De fiecare dată când are parte de o reușită simpaticul cățel este răsplătit cu mâncarea sa preferată, brânza. 

 

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Rusia a decis interzicerea intrării pe teritoriul său pentru premierul Boris Johnson şi alte oficialităţi britanice

Rusia a anunţat sâmbătă că a decis interzicerea intrării pe teritoriul său pentru premierul britanic Boris Johnson, ministrul de Externe Liz Truss, ministrul apărării Ben Wallace şi alţi 10 membri ai guvernului şi politicieni britanici, potrivit Reuters.

Prinţul Harry şi soţia sa Meghan au stat de vorbă cu militarii români din Invictus Games

Militarii români răniţi care participă în aceste zile la Jocurile Invictus, în Ţarile de Jos, au fost vizitaţi în campusul de la Haga de Prinţul Harry Al Marii Britanii şi soţia lui, Meghan.

O navă încărcată cu combustibil riscă să se scufunde în Mediterană. Autorităţile încearcă să împiedice o catastrofă de mediu

O navă care transportă combustibil din Egipt către Malta „riscă să se scufunde” pe coasta de sud-est a Tunisiei, au indicat sâmbătă autorităţile tunisiene, care spun că încearcă să evite „o catastrofă de mediu marin în regiune”, potrivit AFP.

Recomandări
Cum s-a ajuns la eșecul rușinos al legii salarizării. Patru miniștri n-au găsit în ultimii 5 ani o formulă potrivită

Cel puțin 770 de milioane de euro, atât ne costă negocierile eșuate privind legea salarizării din ultimii 5 ani. Au fost patru miniștri la Muncă, însă niciunul nu a reușit să găsească formula potrivită care să împace toate taberele implicate. 

„În 15 minute a distrus totul”. Viitura devastatoare din Nepal s-ar putea produce din nou, aproape 1000 de dispăruți. VIDEO

Cel puțin 360 de oameni au murit și aproape 1000 sunt de negăsit după viitura parcă apocaliptică produsă într-o vale din munții Hymalaia, la frontiera dintre Nepal și Tibet. 

Maia Sandu, alături de Zelenski şi Nicuşor Dan: Acum 35 de ani eram trei ţări sărace, iar astăzi suntem respectate în Europa

Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, afirmă că Republica Moldova, România și Ucraina au devenit din „trei țări sărace la marginea Europei” trei state respectate în Europa și pe plan mondial.