Un balon cu aer cald s-a prăbușit, în Egipt: 1 mort și 12 răniți

61932302
iStock

Un turist sud-african şi-a pierdut viaţa şi 12 persoane au fost rănite în urma prăbuşirii vineri a unui balon cu aer cald în apropiere de oraşul Luxor, în sudul Egiptului, a anunţat un responsabil al Ministerului Sănătăţii, relatează AFP.

Charif Wadih nu a precizat cetăţenia răniţilor sau starea acestora. Guvernatorul din Luxor, Mahmoud Badr, a indicat că se va deplasa la spitalul unde au fost transportate victimele, relatează Agerpres.ro

Balonul transporta aproximativ 20 de persoane, între care se aflau şi turişti, în momentul în care s-a prăbuşit. Acesta este al doilea accident de acest tip produs în regiunea Luxor în aproape cinci ani

Articol recomandat de sport.ro
Cum au reacționat englezii după decesul lui Gabi Mureșan
Cum au reacționat englezii după decesul lui Gabi Mureșan
Citește și...
Ce așteaptă cu incertitudine aliații europeni după summitul NATO de la Ankara. Marea „furtună” pe care o poate provoca Trump

NATO a trecut cu bine peste o nouă furtună provocată de Donald Trump, dar membrii europeni ai alianţei militare se pregătesc pentru şi mai multe turbulenţe în relaţiile cu preşedintele SUA. 

O femeie a fost filmată în timp ce dormea la volan într-o Tesla, pe o autostradă din Canada | VIDEO

O femeie a fost filmată în timp ce părea să doarmă în timp ce conducea o Tesla cu funcție de conducere autonomă pe Autostrada Trans-Canada, între Golden și Revelstoke, în Columbia Britanică.

Trendul viral de pe TikTok care îi îngrijorează pe dermatologi. Ce este „medicamentul Barbie” cate te ajută să te bronzezi

Dermatologi din mai multe țări își exprimă îngrijorarea cu privire la influencerii de pe TikTok care promovează ceea ce unii numesc „medicamentul Barbie”.

Recomandări
PNL a intrat în ședință la o zi după decizia instanței. Ce au stabilit liberalii din tabăra lui Ilie Bolojan

PNL va funcționa după vechiul statut, iar liderii vechi revin la conducere, au stabilit liberalii într-o ședință informală, joi seara, ca urmare a deciziei Tribunalului București de suspendare a tuturor hotărârilor luate în ultimul Congres al partidului.

ÎCCJ urmează să decidă cine are dreptate în procesul ÎCCJ-Guvernul Bolojan, cu miză de cinci miliarde de lei

Înalta Curte a început judecarea recursului în procesul cu Guvernul, pentru plata unor restanțe către magistrați.

Cum trebuie completate opțiunile pentru admiterea la liceu. Profesorii explică pașii pentru evitarea repartizării greșite

Viitorii boboci de liceu au aflat joi ce loc ocupă în ierarhia mediilor la examen din fiecare județ. Aceasta le influențează șansele de a fi primiți la liceul dorit.