Un asteroid, cu forta a 15 bombe atomice, la un “pas” de Pamant

60473131

Un asteroid in forma de trabuc a trecut la 3.356.000 de km de Pamant. Din fericire, asteroidul de 50 m lungime, care ar fi putut distruge lejer o tara mai mica, si-a continuat nestingherit drumul prin spatiu.

Asteroidul, botezat GP59 are, potrivit specialistilor, o perioada de rotatie de sapte minute si jumatate, ceea ce face ca luminozitatea lui sa se schimbe o data la patru minute.

Nick James, din Chelmsford, Essex, a surprins cele mai noi imagini cu Asteroridul 2011 GP59, in care obiectul cosmic se vede cum “traverseaza” ecranul dintr-un colt in celalalt. Asteroidul a fost inregistrat cu telescop de 27,94 centimetri, la o distanta de 3.356.000 de kilometri departare, adica aproape de 10 ori distanta dintre Pamant si Luna care este de 384.400 de kilometri. Filmuletul a fost surprins la Observatorul Astronomic din Mallorca, Andalusia, Spania. 

 

 

Cu toate ca asteroidul s-a aflat la o distanta foarte mica de Pamant, comparativ cu distanta obisnuita la care se situeaza de obicei astfel de obiecte cosmice fata de Terra, expertii spun ca nu a existat pericolul ca el sa loveasca Pamantul.

Pana in prezent, astronomii au reperat in jur de 3.000 de asteroizi. GP59 este de cinci ori mai mare decat ultimul asteroid care a explodat deasupra Indoneziei in octombrie 2009. Potrivit revistei New Scientist, citata de Daily Mail, asteroidul din 2009 a fost la fel de puternic ca trei bombe atomice, ceea ce face ca GP59 sa aiba forta a 15 bombe atomice.

Citeste si:

Secta din SUA: "Mai sunt 27 de zile pana la Apocalipsa". Vezi calculele

Un asteroid gigant se indreapta catre Pamant. Va ajunge intre noi si Luna

Un asteroid, cat pe ce sa loveasca Pamantul

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Serena Williams revine în tenis la patru ani după retragere. Americanca arată impecabil, la 44 de ani
GALERIE FOTO Serena Williams revine în tenis la patru ani după retragere. Americanca arată impecabil, la 44 de ani
Citește și...
Trump a izbucnit la adresa lui Netanyahu într-o convorbire despre Liban: „Ești complet nebun”

Președintele Donald Trump a izbucnit la adresa prim-ministrului israelian Benjamin Netanyahu din cauza escaladării acțiunilor Israelului în Liban.

Iranul îngheață dialogul cu SUA privind programul nuclear și Strâmtoarea Ormuz din cauza unei dispute legate de armistițiu

Iranul a transmis că a suspendat negocierile de pace cu Statele Unite și amenință că va bloca și Strâmtoarea Bab el-Mandeb, situată în largul coastelor Yemenului.

Primul oraș plutitor care ar putea transporta 80.000 de oameni în jurul lumii. Dispune de toate facilitățile, inclusiv școli

Gigantele nave de croazieră de astăzi riscă să devină niște simpli peștișori în comparație cu planurile pentru un oraș plutitor care va transporta 80.000 de persoane în jurul lumii.

Recomandări
Șeful Armatei, Gheorghiță Vlad, audiat la DNA

Șeful Armatei, Gheorghiță Vlad, a ajuns marți dimineață la DNA pentru a fi audiat într-un dosar ce ar viza fapte de corupție. La intrarea la audieri, generalul a declarat că nu știe pentru ce a fost citat.

Nicușor Dan ar putea desemna astăzi noul premier - surse. Majoritatea din Parlament rămâne sub semnul întrebării

Președintele Nicușor Dan ar putea desemna un nou premier, la aproape o lună de la demiterea Cabinetului Bolojan.

SUA vor să plaseze și mai multe arme nucleare în Europa - FT. Statele care s-au oferit să le găzduiască

Statele Unite iau în calcul trimiterea de arme nucleare în noi state europene membre NATO, într-o mișcare menită să reasigure aliații că reducerea sprijinului militar convențional american nu înseamnă slăbirea garanțiilor de securitate.