Un apartament cu vedere la Vatican, pentru doar 10 euro pe luna. Ce nereguli a descoperit primarul interimar al Romei

61769797

Un audit a aratat ca aproape 600 de apartamente detinute de primaria Romei au fost inchiriate la preturi mult sub nivelul pietei. Francesco Paolo Tronca, primarul interimar al orasului etern vrea sa puna capat acestei situatii.

10,29 euro este chiria pe luna pentru un apartament de langa Cetatea Vaticanului, iar pentru unul cu vedere la Forumul Roman chiriasilor li se cer doar 23, 36 euro. Asta in conditiile in care inchirierea unui imobil intr-o zona centrala poate ajunge si la sase mii de euro.

Studiul a arata ca 574 de apartamente apartinand primariei sunt date spre inchiriere pentru sume ridicole. Primarul interimar al Romei, Francesco Paolo Tronca, are de gand sa remedieze rapid situatia. Neregulile, spun jurnalistii de la The Guardian, au aparut in timpul mandatului fostului edil, care si-a dat demisia in noiembrie.

Conform presei italiene, s-a ajuns la astfel de sume pentru ca nimeni nu s-a oboist sa le actualizeze. In aceste apartamente locuiesc in mare parte oameni din patura de mijlor care nu au nevoie de o locuinta sociala.

Primaria a anuntat marti ca va alinia preturile la valorile reale ale pietii si va rezilia contractele cu cei care au subinchiriat in secret imobilele la un pret mult mai mare pentru a obtine profit.
 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Temperaturile ridicate le dau batai de cap administratorilor de partii. Cum au reusit sa salveze sezonul de schi

Este cea mai atipica iarna din ultimii ani, sustin administratorii partiilor, si asta din cauza temperaturilor de la munte mult prea ridicate pentru sfarsitul lui ianuarie.

Turismul romanesc profita de conflictul intre Rusia si Turcia. Vacante cu 10 euro pe noapte la hoteluri de 4 stele

100 de mii de turisti rusi speram sa aducem in 2016 in tara noastra. O delegatie guvernamentala a promovat zilele acestea Romania la Moscova, iar rusii au fost cat se poate de incantati. Contextul politic a fost si el favorabil.

Un oras mic din nordul Romaniei, in topul celor mai frumoase destinatii mai putin cunoscute din Europa

Agentii de turism japonezi au facut un top al celor mai frumoase orase mici din Europa, mai putin cunoscute publicului larg si, deci, mai putin turistice. Printre ele, si un oras din Romania.

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.