The Washington Post: Preşedintele Egiptului intenţiona să trimită în Rusia peste 40.000 de rachete

62338794
Getty

Preşedintele Egiptului, Abdel Fattah al-Sisi, a ordonat oficialilor săi guvernamentali să producă peste 40.000 de rachete pe care să le trimită în Rusia, potrivit unor documente divulgate luni de cotidianul american The Washington Post.

 

Documentele clasificate la care presa americană a avut acces şi care au fost publicate pe platforma socială Discord arată o serie de conversaţii între Al-Sisi şi oficialii săi guvernamentali despre o posibilă vânzare de arme către Rusia, scrie EFE, citată de Agerpres.

Într-una dintre ele, datată 17 februarie 2023, preşedintele egiptean dă instrucţiuni unui funcţionar de rang înalt să ordone producţia secretă de arme pentru „a evita problemele cu Occidentul”, potrivit informaţiilor publicate de ziarul american.

În acelaşi document, funcţionarul a declarat că va ordona angajaţilor săi să muncească din greu pentru a produce armele, deoarece „măcar atât poate face Egiptul pentru a răsplăti Rusia pentru ajutorul din trecut”. Nu se precizează însă la ce tip de ajutor se referă, scrie EFE.

O sursă guvernamentală americană a dat asigurări pentru The Washington Post că SUA nu ştiu ca un astfel de acord între Rusia şi Egipt să se fi materializat.

La rândul său, Ambasada Egiptului în SUA nu a confirmat pentru ziarul american veridicitatea documentului şi s-a limitat la a da asigurări că regimul Al Sisi are o poziţie de neintervenţie în ceea ce priveşte războiul din Ucraina.

Divulgarea acestui document are loc la câteva zile după ce pe Twitter şi Telegram au fost postate o serie de documente originale aflate în posesia Pentagonului cu date despre livrările de arme către Ucraina şi referiri la capacităţile batalioanelor ucrainene, potrivit EFE.

Luni, într-o conferinţă de presă, John Kirby, unul dintre purtătorii de cuvânt ai Casei Albe, a explicat că înalţi oficiali americani au fost în contact cu unii dintre cei mai apropiaţi aliaţi ai Washingtonului „la cele mai înalte niveluri” în ultimele zile pentru a vorbi despre aceste scurgeri de documente.

În plus, Kirby a asigurat că administraţia preşedintelui american Joe Biden face tot posibilul pentru a identifica sursa scurgerii, dar nu a reuşit încă să facă acest lucru.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO | Cutremurător: brazilianca Mara Flavia Araujo a murit în timpul cursei Ironman, la doar 38 de ani
GALERIE FOTO | Cutremurător: brazilianca Mara Flavia Araujo a murit în timpul cursei Ironman, la doar 38 de ani
Citește și...
Ministerul Economiei din Austria: OMV a cumpărat 56.000 tone de țiței din rezerva de urgență pentru a stabiliza piața

Grupul energetic OMV a achiziţionat 56.000 tone metrice de ţiţei din rezerva de urgenţă obligatorie, pentru a stabiliza piaţa, a anunţat luni Ministerul Economiei din Austria, transmite Reuters.

Momentul în care Marina SUA a deschis focul asupra unei nave iraniene. Trump: „I-a făcut o gaură în sala motoarelor”
Cu ce va înlocui Ucraina soldații pe câmpul de luptă: „Ei nu sângerează”

Scena este la fel de veche ca războiul însuşi. Doi soldaţi, cu braţele ridicate, se predau şi urmează cu atenţie ordinele care li se dau din cealaltă parte.

Recomandări
LIVE UPDATE: Zi decisivă la PSD. Social-democrații vor să își scoată miniștrii din Guvern și să arunce țara în criză politică

Social-democraţii se reunesc, astăzi, de la ora 17:00, la Palatul Parlamentului, într-un eveniment inedit, intitulat ”Momentul adevărului”, pentru a-şi consulta membrii cu privire la rămânerea în actuala coaliţie de guvernare.

VIDEO. Președintele Nicușor Dan, despre posibila criză politică din România: ”Probabil că vom intra în turbulenţe politice”

Președintele Nicușor Dan, aflat luni dimineață la Academia de Studii Economice din Bucureşti, a făcut declarații de presă despre posibila criză politică ce ar putea fi declanșată în urma deciziei care va fi luată de PSD.

SURSE: PSD va depune moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan săptămâna viitoare. Zamfir (PSD): ”E un fapt posibil”

PSD va depune moțiune de cenzură săptămâna viitoare împotriva Guvernului lui Ilie Bolojan, au transmis surse politice pentru Știrile PRO TV.