SUA relaxează sancţiunile împotriva Siriei în urma unui angajament al lui Donald Trump

62546380
Shutterstock

Administraţia Trump a publicat vineri directive menite să ridice efectiv sancţiunile impuse Siriei, după ce preşedintele Donald Trump a promis luna aceasta să relaxeze aceste măsuri pentru a ajuta ţara din Orientul Mijlociu.

 

Trezoreria SUA a emis o licenţă generală care autorizează tranzacţii implicând guvernul provizoriu sirian condus de preşedintele Ahmed al-Sharaa, precum şi banca centrală şi întreprinderile publice.

Licenţa generală, cunoscută sub numele de GL25, "autorizează tranzacţii interzise de Regulamentul privind sancţiunile siriene, ridicând efectiv sancţiunile împotriva Siriei", a precizat Trezoreria într-un comunicat.

"GL25 va permite noi investiţii şi va încuraja activitatea din sectorul privat, în conformitate cu strategia 'America First' a preşedintelui" american, se afirmă în text.

Ce a făcut Marco Rubio

Secretarul de stat Marco Rubio a acordat, de asemenea, o derogare de 180 de zile în temeiul Legii Caesar, pentru a se asigura că sancţiunile nu împiedică investiţiile şi pentru a facilita furnizarea de electricitate, energie, apă şi canalizare, permiţând în acelaşi timp desfăşurarea unor eforturi umanitare, conform unui anunţ al acestuia.

"Măsurile luate astăzi constituie primul pas în realizarea viziunii preşedintelui pentru o nouă relaţie între Siria şi Statele Unite", a declarat Rubio, adăugând că Trump şi-a exprimat clar aşteptarea ca ridicarea sancţiunilor să fie urmată de acţiuni concrete din partea guvernului sirian.

Casa Albă a declarat că, după întâlnirea lui Trump cu Al-Sharaa de săptămâna trecută, preşedintele a cerut Siriei să îndeplinească mai multe condiţii în schimbul ridicării sancţiunilor, între care un ordin pentru ca toţi combatanţii străini să plece din ţară, expulzarea celor pe care el i-a numit "terorişti palestinieni" şi sprijinirea SUA pentru a preveni reapariţia ISIS.

"Preşedintele Trump oferă guvernului sirian o oportunitate de a promova pacea şi stabilitatea, atât în interiorul ţării, cât şi în relaţiile cu vecinii săi", a declarat Rubio.

Ce spune Siria

Siria a salutat ridicarea sancţiunilor sâmbătă dimineaţă, gest calificat de Ministerul de Externe de la Damasc drept "un pas pozitiv în direcţia bună pentru a atenua suferinţele umanitare şi economice ale ţării".

Siria îşi declară disponibilitatea de a coopera cu alte ţări "pe baza respectului reciproc şi a neamestecului în afacerile interne. Consideră că dialogul şi diplomaţia sunt cele mai bune modalităţi pentru stabilirea unor relaţii echilibrate", a adăugat ministerul în comunicat.

Majoritatea sancţiunilor americane împotriva Siriei au fost impuse guvernului preşedintelui sirian Bashar al-Assad şi apropiaţilor săi în 2011, după izbucnirea războiului civil. Al-Sharaa a condus miliţiile care l-au înlăturat pe Al-Assad de la putere în decembrie.

În privinţa noului lider sirian, licenţa generală îl citează pe Al- Sharaa, anterior sancţionat sub numele de Abu Muhammad al-Jawlani, printre persoanele şi entităţile cu care sunt permise de acum tranzacţiile. De asemenea, documentul menţionează Syrian Arab Airlines, Banca Centrală a Siriei şi alte câteva bănci, diverse companii de de stat de petrol şi gaze, precum şi Hotelul Four Seasons din Damasc.

Trump a anunţat în mod neaşteptat săptămâna trecută că va ridica sancţiunile la cererea prinţului moştenitor al Arabiei Saudite, Mohammed bin Salman, o schimbare majoră în politica SUA, înainte de scurta sa întâlnire cu Al-Sharaa la Riad, în cursul turneului său în Golf.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Uniunea Europeană lucrează pentru a obţine un acord comercial cu SUA bazat pe ”respect” şi nu pe ”ameninţări”

Uniunea Europeană lucrează de "bună credinţă" pentru a obţine un acord comercial cu SUA bazat pe "respect" şi nu pe "ameninţări", a afirmat vineri seara comisarul european pentru comerţ, Maros Sefcovic.

Hrană pentru animale de companie pe bază de insecte – ultimul produs al birocrației europene

Hrană pe bază de insecte pentru animale de companie nu a fost niciodată „Planul A” – este mai degrabă o soluție de avarie pentru ca producătorii de insecte să supraviețuiască.

Rusia ar fi refuzat să negocieze la Vatican pacea din Ucraina dintr-un motiv care îl îngrozește pe Putin

Rusia ar fi refuzat să negocieze la Vatican pacea din Ucraina pentru că Vladimir Putin este îngrozit de gândul că va fi asasinat, potrivit presei ruse preluate de media maghiară.

Recomandări
La munte e plin de turiști, dar hotelierii spun că încasările s-au prăbușit și cu 30%. Cum fac românii economie în drumeții

Cei care au ales muntele au găsit o vreme excelentă. Stațiunile, zonele de promenadă și muzeele au fost pline de oameni, dar aglomerația n-a adus și venituri în plus la hoteluri si restaurante. 

Cum apare pe hărți Lacul Ontario, redenumit America de Trump. Cel mai puternic om al lumii a trecut acum la gâștele canadiene

Lacul Ontario apare începând de duminică drept Lacul America pe hărțile Google destinate utilizatorilor din SUA, pentru restul lumii el rămând cu denumirea sa corectă. După schimbarea numelui lacului, Trump a trecut acum la gâștele canadiene.

Sondaj: Trei sferturi dintre bucureșteni cred că România merge într-o direcție greșită. Mare surpriză în opțiunile de vot

Majoritatea bucureştenilor (73%) consideră că România merge într-o direcţie greşită, arată un sondaj de opinie realizat de CURS la nivelul Capitalei.