Ce crede despre Rai omul care de 49 de ani se asteapta sa moara oricand

60433965

Astrofizicianul britanic Stephen Hawking a declarat, intr-un interviu pentru The Guardian, ca a trait sub spectrul unei morti timpurii in ultimii 49 de ani. "Nu mi-e frica de moarte, dar nu ma grabesc sa mor," spune el.

Stephen Hawking are 69 de ani, iar medicii i-au spus ca mai are doar cativa ani de trait, dupa ce l-au diagnosticat cu o maladie neuronala degenerativa la varsta de 21 de ani.

El a devenit unul dintre cei mai renumiti oameni de stiinta din lume dupa aparitia volumului sau "Scurta istorie a timpului", publicat in 1988.

Cum arata camerista pe care ar fi vrut sa o violeze seful FMI

"Am trait sub spectrul unei morti timpurii in ultimii 49 de ani. Nu mi-e frica de moarte, dar nu ma grabesc sa mor. Am atatea alte lucruri pe care vreau sa le fac inainte de a muri", a declarat savantul britanic pentru The Guardian, scrie Mediafax.

"Privesc creierul ca pe un computer care inceteaza sa mai mearga atunci cand componentele sale se defecteaza. Nu exista nici rai, nici viata de dupa moarte pentru computerele defectate; raiul este o poveste cu zane pentru acei oameni care se tem de intuneric", a adaugat Stephen Hawking.

Cum ar trebui sa traiasca oamenii

Ar trebui sa cautam cea mai mare valoare a actiunilor noastre", crede Hawking. 

Fostul sef al catedrei de matematica de la Universitatea Cambridge, un post detinut in trecut si de Isaac Newton, a fost de multe ori criticat in trecut din cauza comentariilor sale despre religie.

Fenomen optic rar la Brasov. Prevesteste o vara caniculara

Cartea sa intitulata "The Grand Design", lansata in 2010, a provocat un scandal urias in randul liderilor religiosi, deoarece Hawking sustinea in acest volum ca nu este nevoie de o forta divina pentru a explica aparitia universului.

Stephen Hawking a inceput sa predea la Universitatea Cambridge in 1962. El a primit titlul de Comandor al Imperiului Britanic in 1982 si este membru al Academiei de stiinte americane.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Tara unde nu exista lege. 28 de oameni decapitati, gasiti intr-o curte

28 de persoane decapitate au fost gasite de politisti pe o proprietate din nordul Guatemalei, masacrul fiind cel mai probabil legat de rivalitatea intre cartelurile mexicane ale drogurilor, transmite AFP.

Trenul-avion. N-are nevoie de sine si leviteaza la cativa cm de sol. VIDEO

Forta de frecare – iata principalul impediment cand vine vorba de viteza trenurilor. Si problema ramane atata vreme cat rotile trenurile se ating de sine. Trenurile de mare viteza ar fi trebuit sa rezolve situatia, dar sunt scumpe si nu au avut succes.

Record mondial. Cubul Rubik rezolvat in sase secunde

Feliks Zemdeg a imbunatatit recordul precedent, care de altfel ii apartinea, si a reusit sa revolve un cub Rubik clasic (3x3x3) in doar 6,24 de secunde. Este un timp stupefiant pentru pustiul de 15 ani.

Recomandări
Nicușor Dan s-a întâlnit la Baza Kogălniceanu cu delegația Congresului SUA. A mâncat la popotă alături de soldați | FOTO

Nicușor Dan s-a întâlnit duminică la Baza Kogălniceanu cu delegația Congresului SUA și a mâncat la popotă, alături de soldații americani, potrivit Administrației Prezidențiale.

Islanda a votat împotriva aderării la Uniunea Europeană, a anunțat postul public de televiziune RUV

⁠Islanda a respins propunerea guvernului de a ⁠iniția negocieri de aderare la Uniunea Europeană, ‌a anunțat postul public de televiziune RUV, în condițiile în care mai sunt de numărat doar câteva voturi.

Sondaj: Trei sferturi dintre bucureșteni cred că România merge într-o direcție greșită. Mare surpriză în opțiunile de vot

Majoritatea bucureştenilor (73%) consideră că România merge într-o direcţie greşită, arată un sondaj de opinie realizat de CURS la nivelul Capitalei.