Francezii au schimbat numele stației de metrou „Argentina” din Paris, chiar înaintea finalei Cupei Mondiale. Noua denumire

franta argentina
RATPgroup/Twitter

Staţia de metrou „Argentina” din Paris, situată pe magistrala 1 de la Paris, a fost redenumită „Franţa - Allez Les Bleus!” cu ocazia finalei de dumincă, de la Cupa Mondială din Qatar.

Această schimbare a numelui este una temporară, au anunţat şefii metroului parizian, scrie News.ro.

În 2018, după triumful Franţei la CM din Rusia, şase staţii de metrou au fost redenumite: „Charles De Gaulle - Stea” a devenit „Avem două Stele”, în timp ce staţia Notre-Dame s-a numit „Notre Didier Deschamps”.

Selecţionatele Argentinei şi Franţei se vor înfrunta în finala Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, duminică, pe Lusail Stadium din Al Daayen (17:00, ora României). Jocul poate fi urmărit în format Live Score și pe ȘtirileProTV.ro.

Ambele se află în căutarea celui de-al treilea titlu mondial, după ce Argentina a cucerit trofeul în 1978 şi 1986, iar Franţa, în 1998 şi 2018.

Argentina va juca a şasea sa finală de Cupă Mondială, după ce le-a pierdut pe cele din 1930, 1990 şi 2014.

Drumul spre grupe! Ce adversari poate întâlni FCSB în preliminariile UEFA Champions League

Selecționata Croației a încheiat Cupa Mondială 2022 pe ultima treaptă a podiumului, după ce, sâmbătă, a dispus de Maroc, în finala mică, scor 2-1.

Poliţia a efectuat 115 arestări în zona Parisului, în urma victoriei Franţei în meciul de la Cupa Mondială în faţa Marocului. La Montpellier, un băiat de 14 ani a murit după ce a fost lovit de o mașină.

Argentina s-a calificat în finala Cupei Mondiale din Qatar, după ce Messi a făcut spectacol în fața Croației | GALERIE FOTO

Argentina este prima finalistă de la Cupa Mondială din Qatar. "Pumele" au trecut, marți, în semifinale, de Croația, scor 3-0.

Roger Pearce, director tehnic la ITV, a murit în Qatar. Este al treilea reprezentant mass-media decedat la Cupa Mondială

Directorul tehnic al postului britanic ITV, Roger Pearce, a murit, în Qatar. Bărbatul a decedat în camera sa de hotel, la data de 21 noimebrie, după meciul SUA – Ţara Galilor, scor 1-1, informează News.ro, care citează Le Figaro.

Supercomputerul companiei Five Thirty Eight a prezis cine va câștiga Cupa Mondială de fotbal

Supercomputerul companiei Five Thirty Eight a numit echipa națională a Argentinei principalul candidat pentru câștigarea Cupei Mondiale din 2022.

Economia Rusiei este „atât de afectată de războiul din Ucraina, încât nu-și poate permite nici să câștige și nici să piardă”

Economia Rusiei nu își poate permite să câștige sau să piardă războiul din Ucraina, spune un specialist în domeniu. Asta pentru că Rusia nu poate să suporte costurile de reconstrucție și securizare a Ucrainei.

Gabriel Liiceanu: Politicienii au furat sume “înspăimântătoare” - cât 400 de spitale, 600 de școli și 1.700 km de autostradă

Clasa politică din România, „care ne-a adus pe primul loc în clasamentele de corupție ale Europei”, a furat în ultimii 34 de ani sume “înspăimântătoare”, cu care am fi putut construi 400 de spitale de top, 600 de școli și 1700 km de autostradă.

Burduja îl provoacă pe Nicuşor Dan la o dezbatere: „Vreau să văd dacă are curajul să se lupte cu mine pe argumente”

Sebastian Burduja şi-a depus, sâmbătă, candidatura la Primăria Capitalei, şi a declarat cu acest prilej că îl provoacă pe actualul primar la o dezbatere şi a afirmat că vrea să vadă dacă “are curajul să se lupte cu mine pe argumente”.