Speranțe pentru studenții străini: SUA anunță o posibilă suspendare de scurtă durată a vizelor

62546383
Shutterstock

Suspendarea vizelor pentru studenţii care doresc să urmeze cursurile universităţilor americane ar putea fi de scurtă durată, a anunţat joi Departamentul de Stat, notează AFP.

Purtătoarea de cuvânt a diplomaţiei americane, Tammy Bruce, i-a încurajat pe viitorii studenţi să se programeze la interviul pentru obţinerea vizei: "Nu aş recomanda acest lucru dacă suspendarea ar dura săptămâni sau luni", a subliniat ea.

În opinia sa, nu este exclus ca examinarea cererilor de viză pentru studenţi de către ambasadele americane să reînceapă destul de repede, a declarat ea jurnaliştilor.

Secretarul de stat Marco Rubio a ordonat marţi ambasadelor şi consulatelor să suspende procesarea vizelor pentru studenţi în aşteptarea unor îndrumări suplimentare privind examinarea postărilor solicitanţilor de pe reţelele de socializare.

Această decizie face parte dintr-o serie de bătălii purtate împotriva educaţiei de către administraţia preşedintelui Donald Trump, care a anulat mii de vize, a încercat să interzică Universităţii Harvard să primească studenţi străini şi a promis că va revoca în mod agresiv vizele acordate studenţilor chinezi.

Rubio a revocat în mare parte vizele studenţilor care au condus manifestaţii critice la adresa ofensivei Israelului în Gaza, folosind o lege obscură care permite expulzarea persoanelor considerate a fi contrare intereselor de politică externă ale SUA.

În documentul pe care l-a trimis posturilor diplomatice marţi, Rubio a indicat că noi linii directoare privind controlul reţelelor sociale vor fi publicate în "zilele următoare".

Potrivit lui Tammy Bruce, viitorii studenţi sunt încurajaţi să verifice online regulat când pot începe din nou programarea la interviu. "În acest moment, pot exista întârzieri şi ceea ce încurajez oamenii să facă este să verifice în mod regulat când devin disponibile locuri', a spus ea.

Articol recomandat de sport.ro
Cum arată ultima ”bijuterie” lansată de BMW: ”Suntem mai pregătiți ca niciodată pentru viitor”
Cum arată ultima ”bijuterie” lansată de BMW: ”Suntem mai pregătiți ca niciodată pentru viitor”
Citește și...
O femeie a murit după ce a fost lovită de o umbrelă de soare pe terasa unui restaurant din SUA

O femeie a murit după ce a fost lovită de o umbrelă de soare în timp ce se afla într-un restaurant situat lângă un lac din statul american Carolina de Sud, afectat de rafale puternice de vânt, au anunţat luni autorităţile, citate marți de EFE.

Diplomații UE au decis să rămână în Kiev, în ciuda amenințărilor Rusiei cu noi bombardamente: ”Rămânem alături de Ucraina”

Diplomații UE își vor continua activitatea la Kiev, în ciuda amenințărilor Rusiei cu noi atacuri aeriene de amploare.

O familie a rezervat o vacanță de mii de euro în Egipt, dar când a ajuns la cazare a avut parte de un șoc. Ce a descoperit

O familie din Țara Galilor spune că vacanța mult așteptată în Egipt s-a transformat într-o experiență traumatizantă imediat după sosire, când a descoperit că hotelul era, de fapt, un șantier în plină construcție, relatează New York Post.

Recomandări
CSM atacă dur noua lege a salarizării și avertizează asupra unui pericol pentru justiție: „Conține soluții normative absurde”

Consiliul Superior al Magistraturii reacționează ferm după publicarea Proiectului de Lege privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice, acuzând că prevederile propuse afectează grav independența justiției.

Sondaj INSCOP: 27% dintre români văd corupția drept principala problemă a țării. Salariile și pensiile, marile priorități

Românii consideră, în proporţie de 27,8%, că principala problemă a României este corupţia, conform unui sondaj INSCOP.

Cod galben de vijelii și vânt puternic în mai multe regiuni. ANM anunță rafale de până la 80 km/h și grindină. HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie a emis două avertizări Cod Galben pentru următoarele zile, vizând intensificări ale vântului și fenomene de instabilitate atmosferică în mai multe regiuni ale țării.