Si la rusi vine taxa! Criza financiara bate la portile Kremlinului

×
Publicitate

Si guvernul de la Moscova a marit taxa pentru masinile second hand aduse din import, pentru a proteja industria auto autohtona.


In Extremul Orient rus, insa, sute de mii de oameni traiesc de pe urma comertului cu masini asiatice, mult mai ieftine. Si, fara aceasta sursa de venit, risca sa ingroase randurile somerilor.

Nu e de mirare asadar ca au iesit in strada, fara sa mai ceara "aprobare" de la autoritati pentru demonstratii.

Oamenii ies in strada furiosi ca la Moscova, la mii de kilometri distanta, guvernul a marit brusc taxa pentru masinile auto la mana a doua, aduse din afara tarii.

Moscova e departe, dar Koreea si Japonia sunt la o aruncatura de bat de Vladivostok. Asa ca masinile aduse din cele doua tari sunt mult mai ieftine decat cele produse in capatul celalat al Rusiei.

Intr-o regiune saraca, mai toata lumea e implicata intr-un fel sau altul in comertul de masini asiatice. Daca si acesta se prabuseste - spun localnicii - vor avea parte numai de alcoolism si faradelegi.

Prevestiri sumbre, in contrast cu optimismul debordant de la Kremlin.

Economia Rusiei a ajuns la stramtoare financiara. Singurul sprijin pentru moneda nationala, rubla - este interventia masiva si sustinuta a guvernului. Productia industriala e in cadere libera, iar somajul continua sa creasca.


Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Emoții mari pentru Alisia! Băiatul ei cu nume celebru a debutat la seniori, iar echipa favorită joacă azi finala Cupei
GALERIE FOTO Emoții mari pentru Alisia! Băiatul ei cu nume celebru a debutat la seniori, iar echipa favorită joacă azi finala Cupei
Citește și...
Un bărbat a furat identitatea unui veteran din Vietnam și a încasat 860.000 de dolari timp de 25 de ani

Un bărbat în vârstă de 78 de ani a fost condamnat la doi ani și jumătate de închisoare după ce a pus la punct o schemă de fraudă care a durat mai bine de 25 de ani. 

Ucraina se pregătește pentru alegeri prezidențiale. Consilierul lui Volodimir Zelenski a anunțat când ar putea avea loc

Ucraina ar putea să aibă alegeri prezidențiale în primăvara anului 2027, a anunțat consilierul lui Volodimir Zelenski. Organizarea scrutinului depinde însă de evoluția războiului declanșat de Rusia. 

Ce risc există ca în Europa să fie o epidemie de Ebola. „Bolile nu se opresc la graniţe”

Riscul unei infecţii cu Ebola în UE este „foarte scăzut” şi „nimic nu indică” faptul că europenii ar trebui să ia măsuri specifice în afara recomandărilor obişnuite de sănătate publică, a afirmat miercuri Comisia Europeană, relatează AFP.

Recomandări
Primar din România prins în flagrant de Parchetul European când lua șpagă. Pentru ce a cerut bani

Un primar UDMR din Bihor a fost prins în flagrant de procurorii europeni în timp ce lua șpagă 28.800 de euro. Este pentru prima oară când anchetatorii parchetului condus de Laura Codruța Kovesi realizează un flagrant în România.

Ucraina se pregătește pentru alegeri prezidențiale. Consilierul lui Volodimir Zelenski a anunțat când ar putea avea loc

Ucraina ar putea să aibă alegeri prezidențiale în primăvara anului 2027, a anunțat consilierul lui Volodimir Zelenski. Organizarea scrutinului depinde însă de evoluția războiului declanșat de Rusia. 

Nicușor Dan organizează noi consultări pentru desemnarea unui nou premier. Pe cine a chemat la Cotroceni

Nicuşor Dan a invitat, la trei zile după consultări, parlamentarii din grupul Uniţi pentru România, pe cei din grupul PACE – Întâi România şi neafiliaţii, pentru a discuta despre situaţia economică şi politică a ţării.