Rusia avertizează Bosnia și Herțegovina: Poate adera la NATO, dar Moscova va reacționa

62248745
Getty

Ambasadorul Rusiei în Bosnia și Herțegovina, Igor Kalbukhov, a declarat că țara balcanică are dreptul de a decide dacă va adera sau nu la NATO, dar a transmis un avertisment cât se poate de clar.

Citește aici LIVE UPDATE | Războiul din Ucraina, ziua 23. Ultimele informații

Oficialul rus a spus că Moscova își păstrează dreptul de a răspunde în conformitate cu interesele sale, dacă Bosnia și Herțegovina aderă la NATO.

"Dacă decide (n.r. - Bosnia și Herțegovina) să fie membră a oricărei alianțe, aceasta este o chestiune internă. Răspunsul nostru este o altă chestiune. Exemplul Ucraina arată ce așteptări avem. Dacă există vreo amenințare, vom reacționa", a declarat Kalabukhov, potrivit hr.n1info.com, care citează FTV.

Acesta a mai spus că Occidentul reprezintă o amenințare la adresa securității Bosniei și Herțegovinei.

Șeful misiunii diplomatice a Rusiei la Sarajevo a adăugat că nu crede că aderarea Bosniei și Herțegovinei se va realiza. În opinia sa, acestă chestiune reprezintă o fantezie, pentru că țara balcanică "nu are un consens" pe acest subiect.

Kalabukhov a mai spus că Rusia nu are încă un plan de acțiune pentru Bosnia și Herțegovina și a precizat că Moscova va răspunde după "analizarea situației strategice și geopolitice".

Referitor la invazia din Ucraina, aceasta a declarat: "Nu suntem în război. Pentru noi, aceasta este o operațiune militară specială".

 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Incendii puternice în Iași și Suceava. O bătrână a murit, iar o pensiune s-a făcut scrum

Două incendii cu urmări extrem de grave s-au petrecut în Iași și Suceava, în ultimele 24 de ore. La Movileni o femeie de 80 de ani nu a mai putut fi salvată de pompieri, iar în apropiere de Vatra Dornei o pensiune s-a făcut scrum.

Întâlnire crucială vineri, între Joe Biden și Xi Jinping. Ar putea trasa evoluția războiului

Președintele Joe Biden va discuta vineri cu omologul său chinez Xi Jinping. E de așteptat ca liderul american să încerce să-l convingă pe cel chinez să nu îi ajute pe ruşi.

Reducerea vitezei pe autostrăzi și munca de acasă, pentru scăderea consumului de petrol. 10 măsuri prin care se face economie

Agenţia Internaţională a Energiei (IEA) propune reducerea limitei de viteză pe autostrăzi cu cel puţin 10 kilometri/oră şi promovarea telemuncii 3 zile pe săptămână, unde este posibil, pentru a economisi petrolul şi a evita problemele de aprovizionare.

Recomandări
Sentința care ar fi blocat ROMATSA și traficul aerian din România, anulată printr-o decizie definitivă. S-a implicat și CSAT

Traficul aerian din România se poate desfășura normal, în urma deciziei Instanței Supreme, pentru că ROMATSA nu și-a pierdut certificatului de furnizor de servicii de trafic aerian.

Ce a provocat viitura ucigașă din Nepal și Tibet. Cauza dezastrului soldat cu cel puțin 165 de morți și sute de dispăruți

Inundaţiile devastatoare care au făcut cel puţin 165 de morţi şi sute de dispăruţi în Nepal şi Tibet au fost cauzate de prăbuşirea unui gheţar, a anunţat U.S. Geological Survey (USGS), scrie AFP.

Două turiste au scos drona cu explozibil din mare înainte de apariția geniștilor. „Au luat-o de aripi și au cărat-o 5 metri”

Drona cu explozibil descoperită, miercuri, în stațiunea Olimp, a fost detonată controlat de autorități. Grav este că, până la sosirea forțelor de ordine, două femei au scos aparatul din apă și l-au dus lângă umbrele și șezlonguri.