Record de temperatură în Turcia - 49,5 grade Celsius. Până în 2040 se va menține tendința spre temperaturi ridicate

62369321
Agerpres

Turcia a înregistrat o temperatură record de 49,5 grade Celsius, iar experţii avertizează că tendinţa spre temperaturi ridicate în bazinul mediteraneean se va menţine până în anii 2040, informează DPA.  

Temperatura record a fost înregistrată marţi în provincia Eskişehir din Anatolia, a scris pe platforma X (fostă Twitter) ministrul Mediului, Mehmet Özhaseki, marţi seară. Recordul precedent a fost de 49,1 grade Celsius, înregistrat în 2021, a adăugat Özhaseki, citează Agerpres.

Serviciul naţional de meteorologie a avertizat miercuri că valul de căldură va depăşi temperaturile sezoniere normale cu până la 11 grade Celsius.

Principala cauză a recordurilor de căldură este încălzirea globală, potrivit lui Baris Önol, profesor de meteorologie la Universitatea Tehnică din Istanbul.

Deşi fenomenul meteo El Nińo determină de asemenea temperaturi record, valurile de caniculă au devenit mai frecvente şi mai prelungite, a precizat Önol telefonic pentru DPA.

''Turcia va fi mult mai expusă la temperaturi ridicate în următorii 30 până la 40 de ani în comparaţie cu restul regiunii mediteraneene'', a spus Önol.

Vârful sezonului turistic în regiunea mediteraneeană se va deplasa în septembrie şi octombrie începând cu 2040, a preconizat Önol.

În acelaşi timp, managementul resurselor de apă va fi cheie pentru regiune, a spus el, anticipând secetă pentru lunile de vară în anii care vor urma.

Turcia depinde foarte mult de combustibili fosili. Potrivit unor cifre oficiale, în 2022, circa 34,6% din electricitate a fost generată din cărbune şi 22,2% din gaze naturale.

Turcia are drept obiectiv atingerea zero net până în 2053, a spus Özhaseki.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Țara în care trăiesc mai mulți milionari decât populația României. Unde se află bogații lumii

Franţa ocupă în prezent locul trei lume după numărul milionarilor, potrivit ediţiei din 2023 a raportului World Wealth Report, realizat anul acesta în comun de băncile elveţiene Credit Suisse şi UBS, relatează Le Figaro.

 

Ce poate face „Sea Baby”, drona navală dezvoltată de ucraineni. Imagini din timpul atacului asupra podului Kerci. VIDEO

Serviciile de securitate ucrainene (SBU) au furnizat CNN imagini exclusive care arată momentul în care, în luna iulie, au folosit o dronă maritimă experimentală, botezată „Sea Baby", pentru a ataca podul Kerci din Crimeea.

Sistemul medical din Grecia este în pragul colapsului. O gravidă a murit așteptând ambulanța

Sistemul medical grecesc este depășit. Mai multe persoane au murit în ultima perioadă pentru că ambulanțele nu mai fac față solicitărilor.

 

Recomandări
Accident violent în județul Timiș: patru răniți. Autorul este un șofer fără permis, care consumase alcool și furase mașina

O urmărire ca-n filme s-a încheiat cu un accident violent în județul Timiș. Un bărbat de 27 de ani, băut și fără permis, care încerca să scape de polițiști, a lovit o mașină în care se aflau două tinere și a proiectat-o într-o terasă.

Primul spital construit de la zero în Cluj în ultimii 50 de ani. Realizat prin PNRR, este printre cele mai moderne din Europa

Unul dintre cele mai moderne centre de neurochirurgie din Europa de Est a fost inaugurat sâmbătă la Cluj-Napoca. 

Furtuna din ultimele zile de pe mare a adus la țărm două fragmente de drone militare, care nu reprezentau un pericol

Furtuna din ultimele zile de pe mare a adus sâmbătă la țărm două fragmente de drone militare.