Presa din Rusia: "Romania e un stat care nu poate fi calificat prietenos", spune ministrul MAE

60619613

Ministerul rus al Afacerilor Externe se opune ca o statie de metrou din Sankt-Petersburg sa se numeasca "Bucuresti".

Acesta a transmis o scrisoare in acest sens catre primaria orasului Sankt-Petersburg, relateaza postul de radio Russkaia Slujba Novostei in pagina electronica.

"Romania este un stat care nu poate fi calificat drept prietenos, iar relatiile cu Bucurestiul stagneaza"
, anunta scrisoarea Ministerului rus de Externe, potrivit postului de radio Russkaia Slujba Novostei.

In plus, diplomatia rusa precizeaza ca Romania sprijina NATO, iar acesti factori sunt suficienti pentru ca statiei de metrou sa i se dea o alta denumire, transmite corespondentul postului de radio de la Sankt-Petersburg.

Cu toate acestea, decizia finala in legatura cu denumirea statiei ramane de competenta autoritatilor locale.

Asemenea cazuri de ingerinte in activitatea comisiei toponomice nu au mai existat in istoria Sankt-Petersburgului, potrivit corespondentului postului de radio rus.

Russkaia Slujba Novostei aminteste ca statia de metrou "Bucuresti" urmeaza sa fie deschisa in Cupcino, la periferia Sankt-Peterburgului, in decembrie 2012.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Sorana Cîrstea, reacție superbă: postarea ei după finala French Open, virală
GALERIE FOTO Sorana Cîrstea, reacție superbă: postarea ei după finala French Open, virală
Citește și...
The Wall Street Journal: Oligarhii și oficialii apropiați de Putin continuă să cumpere avioane private occidentale

Elita rusă continuă să cumpere și să utilizeze avioane private noi produse în Occident, în ciuda sancțiunilor impuse Rusiei. Informația este prezentată de publicația The Wall Street Journal.

Luxul din Dubai devine accesibil pentru localnici. Hotelurile de 5 stele se reorientează din cauza lipsei turiştilor străini

Hotelurile din Dubai se îndreaptă către clientela locală, care se delectează cu un lux care a devenit accesibil în contextul războiului din Orientul Mijlociu, care i-a alungat pe turiştii străini, transmite AFP.

Kosovo revine la urne pentru a treia oară în 18 luni. Criza politică provocată de alegerea președintelui continuă

Şi în Kosovo alegătorii merg duminică la urne, pentru a treia oară în 18 luni, după ce partidele politice nu au reuşit să ajungă la un compromis privind alegerea unui nou preşedinte, informează dpa, Reuters şi EFE.

Recomandări
”S-a rupt cerul” în România. Zeci de gospodării au fost inundate din cauza furtunilor. Vântul a făcut ravagii în Moldova

Un nou episod de vreme rea este așteptat în estul țării, după ce, sâmbătă, aproape toată România a fost sub cod galben de instabilitate atmosferică. S-a rupt cerul, iar vântul a bătut cu putere în special în Moldova și în estul Munteniei.

Americanii au atacat mai multe instalații radar din Iran. Oficiali iranieni: ”O încălcare clară a armistițiului”

Iranul acuză Statele Unite că au încălcat din nou armistițiul, după mai multe lovituri ale americanilor în sudul țării.

Mai multe persoane au fost împuşcate la festivalul Old West End din SUA. Sunt cel puțin 12 răniți

Poliţia a anunţat că este în căutarea unui „suspect sau a unor suspecţi” după ce mai multe persoane au fost împuşcate la un festival stradal din Toledo, Ohio. Cel puţin 12 persoane au fost rănite, iar două se află în stare gravă.