Papa: Omenirea are nevoie de o convertire spirituala si morala

×
Publicitate

Omenirea are nevoie de "o convertire spirituala si morala" pentru a depasi criza profunda care o afecteaza in prezent. Este mesajul impartasit lumii de Papa Benedict al XVI-lea, in traditionala binecuvantare urbi et orbi.

 Piata Sfintul Petru a fost plina de credinciosi, deloc descurajati de ploaia apriga.

In binecuvintarea rostita in 65 de limbi, inclusiv romana, Papa Benedict al XVI-lea i-a indemnat pe credinciosi sa se scuture de pacate, pe care le-a numit "vestmintele mortii".

Noaptea trecuta, Suveranul Pontif a oficiat liturghia pascala in Basilica Sfintul Petru.

La Moscova, presedintele Dimitri Medvedev, sotia lui Svetlana si premierul Vladimir Putin au asistat la liturghia celebrata de patriarhul Kiril in impresionanta catedrala Christos Mantuitorul.

In mesajele de sarbatoare, Medvedev si Putin le-au urat rusilor ca Pastele sa le aduca PACE. O urare la care au vibrat multi oameni, la numai sase zile dupa dublul atentat din metroul moscovit, soldat cu 40 de morti. Seful statului rus i-a daruit patriarhului Kiril o Icoana a Sfintei Fecioare, primind in schimb oua incondeiate.

Firesc, mii de crestini, intre care pelerini veniti din toate colturile lumii, au celebrat Invierea lui Isus Christos in bisericile si manastirile din Tara Sfinta.

Articol recomandat de sport.ro
Război deschis între Moscova și Madrid! Cum au reacționat rușii după atacul nemilos venit din Spania
Război deschis între Moscova și Madrid! Cum au reacționat rușii după atacul nemilos venit din Spania
Citește și...
Povestea navelor germane care au ieșit la suprafață lângă Porțile de Fier, după secarea Dunării | GALERIE FOTO

Scăderea extremă a nivelului apei Dunării a dezvăluit în Serbia o serie de epave ale marinei militare germane din al Doilea Război Mondial, relatează marţi mass-media sârbă, preluată de agenţia dpa.

Nu e criză doar în România. Toate țările străbătute de Dunăre au probleme. „În Germania situația e la fel de critică”

Confruntate cu seceta care a dus la scăderea debitului Dunării, până la un nivel fără precedent, mai multe țări central și est-europene au fost nevoite să oprească deja o parte dintre reactoarele lor nucleare.

Criza munițiilor în SUA. Pentagonul a consumat 65% din rachetele Patriot și aproape toate ATACMS. „Stocuri insuficiente”

Armata Statelor Unite și-a epuizat o mare parte din stocul de rachete de mare precizie cu rază lungă de acțiune în timpul războiului de cinci luni cu Iranul.

Recomandări
Urmează a doua operațiune complexă pe Dunăre. Cum vor fi scufundate cele patru barje pentru a devia debitul de apă

Apar primele efecte după detonarea stâncii de pe Dunăre. Nivelul fluviului la Cernavodă a crescut ușor, însă pericolul nu a trecut. Riscul opririi Reactorului 2 al Centralei Nucleare de la Cernavodă rămâne.

Pentagonul laudă România pentru „abordarea proactivă” în NATO. „Aliații să transforme cheltuielile în capacități de luptă”

Secretarul adjunct al apărării din SUA, Elbridge Colby, a apreciat abordarea proactivă a României în ceea ce privește împărțirea responsabilităților în cadrul NATO.

Când va fi apogeul valului de căldură. „Bucureștiul intră sub cod portocaliu”

Este a treia zi de cod roșu în vestul țării, însă România întreagă îndură temperaturi tot mai ridicate atât ziua cât și noaptea. Meteorologii spun că este doar începutul valului de caniculă.