Papa Francisc s-a rugat in celula de la Auschwitz a Sfantului Maximilian Kolbe si a vorbit cu supravietuitorii lagarului

×
Publicitate

Papa Francisc s-a rugat in celula subterana din Auschwitz a Sfantului Maximilian Kolbe, un calugar polonez care a fost sanctificat dupa ce si-a sacrificat viata, in timpul celui de-Al Doilea Razboi Mondial, pentru a salva viata altui barbat.

Cateva raze ce intrau pe fereastra au fost singura lumina ce a cazut pe fata Papei, care a ingenunchiat si s-a rugat timp de mai multe minute, dupa care s-a inchinat si s-a ridicat.

Francisc s-a intalnit anterior cu mai multi supravietuitori ai lagarului de exterminare de la Auschwitz, in cadrul unei vizite istorice la acest memoriu, in sudul Poloniei.

El s-a oprit si a dat mana, pe rand, cu acesti supravietuitori, iar pe cei mai in varsta s-a aplecat si i-a sarutat pe ambii obraji. O femeie i-a sarutat mana.

Papa a schimnbat, de asemenea, cateva vorbe cu ei, insa AP scrie ca nu se putea auzi despre ceea ce au vorbit. Francisc a luat apoi o lumanare mare si alba si a asezat-o la Zidul Mortii, unde erau executati detinutii.

Papa Francisc

Suvernaul Pontif a trecut vineri, pe jos, pe sub notoriul slogan "Arbeit Macht Frei" al portii fostului lagar nazist al mortii, unde efectueaza o vizita simbolica.

Apoi Papa a fost condus cu un vehicul catre randurile de baraci. Francisc a devenit astfel cel de-al treilea Papa care efectueaza un pelerinaj in locul in care fortele lui Adolf Hitler au ucis peste un milion de persoane, cea mai mare parte dintre ele evrei.

Insa Papa argentinian este primul Suveran Pontif care nu are vreo legatura personala cu lagarul nazist.

Fostul Papa Ioan Paul al II-lea era originar din Polonia aflata sub ocupatia germana, iar Papa Emerit Benedict al XVI-lea este german.

Francisc este al treilea Papa consecutiv care viziteaza lagarul Auschwitz-Birkenau, situat in apropiere de satul Oswiecim, unde a venit de la Cracovia. El a strabatut cei 65 de kilometri la bordul unui vehicul si nu cu avionul, cum era planificat, din cauza conditiilor meteorologice nefavorabile zborului.

Vaticanul si Biserica catolica poloneza au anuntat ca Suveranul Pontif isi va exprima durerea in tacere si va plange victimele prin rugaciuni si meditatie.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Ziua și nunta la FCSB! Încă un jucător se căsătorește: ”Am spus 'DA'! E iubirea vieții mele”
GALERIE FOTO Ziua și nunta la FCSB! Încă un jucător se căsătorește: ”Am spus 'DA'! E iubirea vieții mele”
Citește și...
Un institut de informații din China dezvăluie când va fi atacată Cuba: SUA vor avea o operațiune de decapitare și paralizare

SUA vor ataca Cuba cel mai probabil vara aceasta, a anunțat o companie privată de apărare din China, apropiată puterii de la Beijing, pe baza datelor sale și a inteligenței artificiale. 

Milioane de europeni aplică la joburi fără să știe salariul. Directiva privind transparența salarială întârzie în multe țări

Milioane de europeni continuă să aplice pentru locuri de muncă fără să știe cât vor fi plătiți, scrie Euronews

Un hoț a săpat un tunel ca să jefuiască o bancă din Roma. Când a intrat, a avut parte de o surpriză

Un hoț care visa la o spargere spectaculoasă demnă de scenariul unui film de acțiune a avut parte de o surpriză uriașă după ce a săpat un tunel pe sub o bancă și a pătruns în interiorul clădirii. 

Recomandări
Mesajul președintelui Nicușor Dan pentru constănțeni și românii care vor să vină la mare: ”Da, suntem în siguranță”

”Da, suntem în siguranță”, a declarat sâmbătă președintele Nicușor Dan, într-un mesaj adresat constănțenilor și românilor care vor să vină la mare, în concediu. Șeful statului a precizat că autoritățile au respectat protocolul în cazul dronei explodate. 

Nicușor Dan, despre intervenția autorităților în cazul dronei explodate la Constanța: Protocolul a fost respectat. Ne adaptăm

Preşedintele Nicuşor Dan s-a declarat sâmbătă ”relativ mulțumit” de intervenția autorităților în incidentul provocat de dronele marine care au explodat în Portul Constanţa şi în largul Mării Negre. Șeful statului a spus că ne adaptăm la o tehnologie nouă.

Reacția lui Zelenski după ce Putin a respins oferta unei întâlniri față în față: „Nu vrea să pună capăt războiului”

Vladimir Putin a respins oferta președintelui ucrainean, Volodimir Zelenski, de a avea o întâlnire față în față.