O femeie din Florida a făcut apel la poliție ca s-o scape de un raton

×
Publicitate

O femeie dintr-un orășel din statul american Florida a făcut apel la poliție, ca s-o scape de un musafir nepoftit ce nu se mai dădea plecat din casă.

Nu vă gândiți, însă, la un infractor. Intrusul era, de fapt, un... raton. Poliția a luat misiunea în serios și a intervenit în forță.

Nu cu armele din dotare, ci cu... o mătură.

Paula Tyler, proprietară: „Mi-a intrat un raton în casă. Chiar acum l-am închis în dormitor. Am nevoie să vină cineva și să-l scoată din casă”.

Zis și făcut. La ușa apelantei s-au prezentat doi polițiști s-o ajute cu intrusul.

Ratonul i-a antrenat într-un joc de-a v-ați ascunselea pe sub pat înainte s-o zbughească din cameră. Paula Tyler spune că aventura a început seara, înainte de apus. Avea ușile și ferestrele închise, iar ratonul ar fi intrat prin pod.

Paula Tyler: „A căzut masca ce acoperea neonul și l-am auzit mișcându-se în colț, agățat de perdea”.

În prima fază, femeia a încercat să rezolve singură problema cu musafirul nepoftit.

Paula Tyler: „Nu arăta ca și cum ar fi avut intenții ostile sau ca și cum ar fi fost turbat, era doar speriat”.

Julie Salomone, corespondent CNN: „Polițiștii au reușit să-i facă vânt pe ușa asta. Tyler spune că inițial a sunat la un serviciu privat, care i-ar fi cerut 300 de dolari ca s-o scape de raton. Atunci s-a hotărât să sune la linia care nu e pentru urgențe a poliției”.

Paula e recunoscătoare pentru ajutorul primit, dar și-a cerut iertare că i-a implicat pe polițiști într-o asemenea urmărire.

Paula Tyler: „Au făcut tot ce-au putut, și-au depășit atribuțiile”.

Unul dintre ofițeri a fost zgâriat de animalul speriat, dar a scăpat cu bine.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Fenomene meteo extreme în SUA. Incendii de vegetație și zăpezi, în același timp

Vremea extremă le dă bătăi de cap americanilor. În timp ce statele de pe Coasta de Vest a Statelor Unite se confruntă cu incendii devastatoare de vegetație, în Colorado a nins.

19 ani de la atacul terorist de la World Trade Center. GALERIE FOTO

Americanii comemorează astăzi 19 ani de la atacul terorist de la World Trade Center, iar ceremoniile au început deja la Pentagon.

Un jurnalist a fost găsit decapitat în Mexic. Este al cincilea jurnalist ucis în acest an

Corpul decapitat al unui jurnalist al ziarului mexican El Mundo din Veracruz a fost găsit miercuri într-o zonă de mare violenţă din acest stat din estul Mexicului, au anunţat poliţia şi organizaţii pentru apărarea libertăţii de expresie, relatează AFP.

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.