Netanyahu a decis să trimită o delegaţie care să negocieze cu Hamas pentru eliberarea ostaticilor

62434136
Shutterstock

Benjamin Netanyahu l-a informat joi pe preşedintele american, într-o convorbire telefonică, că a decis să trimită o delegaţie care să negocieze cu Hamas eliberarea ostaticilor.  

„Prim-ministrul i-a comunicat preşedintelui Biden decizia sa de a trimite o delegaţie pentru continuarea negocierilor în vederea eliberării ostaticilor', se spune în comunicat, care nu precizează unde urmează să aibă loc negocierile.

„El a reamintit că Israelul este, înainte de orice altceva, determinat să pună capăt războiului doar dacă toate obiectivele sale vor fi atinse', adaugă comunicatul.

Miercuri, Hamas a anunţat că le-a trimis mediatorilor noi 'idei' pentru a se pune capăt războiului din Fâşia Gaza, devastată de aproape nouă luni de conflict.

Hamas a precizat că a discutat acest subiect cu responsabili din Qatar şi Egipt, şi că a avut contacte cu Turcia.

Israelul a confirmat că 'evalua comentariile' Hamas cu privire la un acord vizând eliberarea ostaticilor reţinuţi în Gaza, şi că le va răspunde mediatorilor.

Din cele 251 de persoane răpite în cursul atacului din 7 octombrie, 116 sunt încă în Gaza, dar 42 dintre ele nu se mai află în viaţă, potrivit armatei israeliene.

Pe 31 mai, preşedintele american evocase o propunere de acord, pe care o prezentase ca fiind israeliană, ce implica o încetare a focului şi eliberarea tuturor ostaticilor.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Autorul atacului armat de la Gay Pride din Oslo în 2022, condamnat la pedeapsa maximă de 30 de ani de închisoare

Justiţia norvegiană l-a condamnat joi la pedeapsa maximă pe autorul atacului armat de dinaintea marşului Gay Pride de la Oslo în urmă cu doi ani.  

După ce s-a întâlnit cu Zelenski, Viktor Orban va ajunge la Moscova pentru o întâlnire cu Vladimir Putin

Premierul Ungariei, Viktor Orban, a cărui ţară exercită în prezent preşedinţia prin rotaţie a Consiliului Uniunii Europene, pleacă în Azerbaidjan la summitul informal al Organizaţiei Statelor Turcice.

Donald Trump, înregistrat făcând comentarii de o vulgaritate fără precedent despre Joe Biden: ”I-am dat un șut acelei ...”

Președintele Joe Biden rămâne în cursă până la capăt. Așa le-a spus guvernatorilor democrați îngrijorați de șansele partidului în alegerile din noiembrie. Biden va da în 5 iulie un test major, când va acorda un interviu postului ABC.   

Recomandări
Nicușor Dan s-a întâlnit la Baza Kogălniceanu cu delegația Congresului SUA. A mâncat la popotă alături de soldați | FOTO

Nicușor Dan s-a întâlnit duminică la Baza Kogălniceanu cu delegația Congresului SUA și a mâncat la popotă, alături de soldații americani, potrivit Administrației Prezidențiale.

Islanda a votat împotriva aderării la Uniunea Europeană, a anunțat postul public de televiziune RUV

⁠Islanda a respins propunerea guvernului de a ⁠iniția negocieri de aderare la Uniunea Europeană, ‌a anunțat postul public de televiziune RUV, în condițiile în care mai sunt de numărat doar câteva voturi.

Sondaj: Trei sferturi dintre bucureșteni cred că România merge într-o direcție greșită. Mare surpriză în opțiunile de vot

Majoritatea bucureştenilor (73%) consideră că România merge într-o direcţie greşită, arată un sondaj de opinie realizat de CURS la nivelul Capitalei.