Toate zborurile cu balonul, interzise in Egipt, dupa cel mai grav accident din istorie, cu 19 morti

×
Codul embed a fost copiat

Autoritatile egiptene au suspendat toate zborurile cu balonul si au ordonat o ancheta dupa cel mai grav accident din istoria tarii, in care a fost implicat un aerostat.

19 turisti, majoritatea asiatici, dar si britanici si francezi, au pierit langa Luxor, unde se afla faimoasele ruine egiptene. O scurgere la rezervorul de propan si o scanteie, posibil de la o bricheta, sunt cauzele tragediei.

Aceste imagini au fost filmate de un martor, aflat intr-unul dintre numeroasele aerostate ridicate in aer deasupra Luxorului, marti dimineata, in momentul tragediei. "Balonul mortii" - cu 21 de oameni in nacela - a fost invaluit de fum cu cateva clipe inaintea exploziei si prabusirii spre pamant de la o inaltime de 300 de metri.

"Am auzit o explozie puternica in spatele nostru, m-am uitat in urma si am vazut mult fum.Apoi am putut vedea reactia pilotului balonului nostru, spunea ca asa ceva nu s-a mai intamplat de mult", a declarat Christopher Michel, un martor.

"Balonul cobora spre noi si mai multi muncitori am incercat sa-l tragem in jos, de franghii. Insa una dintre franghii s-a rupt, dupa ce s-a frecat de rezervorul cu heliu si a luat foc; nimeni n-a mai putut controla atunci balonul.", a mai spus un martor.

Citește și
Balon cu aer cald
Un localnic din Caras-Severin s-a trezit cu doi spanioli care au aterizat, la propriu, in curtea lui

Un turist scotian si pilotul egiptean al balonului au apucat sa sara - spun martorii - cand aerostatul era cam la zece metri deasupra solului. Ei sunt singurii supravietuitori. Aerostatul cuprins de flacari, care, insa, avea greutate tot mai mica, a inceput sa se ridice din nou. Alti turisti au sarit - direct spre moarte - de la inaltimi mult mai mari, de cateva zeci de metri.

In 2009, tot la Luxor 13 turisti au fost raniti cand balonul supraincarcat in care se aflau a lovit un stalp cu antene telefonice. Unul dintre supravietuitori a rememorat cosmarul de atunci.

"Balonul a explodat si a cazut ca o ghiulea, la pamint. Cand s-a intimplat, am auzit cum mi se rup oasele picioarelor. Cred ca am lesinat, pentru ca atunci cind mi-am revenit, eram blocata in nacela si locul arata ca un camp de razboi. Erau trupuri imprastiate peste tot.", a declarat Linda Lea, un supravietuitor.

 

Articol recomandat de sport.ro
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Citește și...
19 morti in Egipt, inclusiv turisti, in explozia unui balon cu aer cald
19 morti in Egipt, inclusiv turisti, in explozia unui balon cu aer cald

Nouasprezece persoane, inclusiv turisti francezi, britanici si japonezi, au murit marti in explozia unui balon, la Luxor, în sudul Egiptului, a anuntat un oficial din domeniul securitatii, relateaza AFP.

Un localnic din Caras-Severin s-a trezit cu doi spanioli care au aterizat, la propriu, in curtea lui
Un localnic din Caras-Severin s-a trezit cu doi spanioli care au aterizat, la propriu, in curtea lui

Un balon cu aer cald, in care se aflau doi cetateni spanioli porniti intr-o expeditie, a aterizat fortat, in noaptea de joi spre vineri, in curtea unui localnic din Varadia, judetul Caras-Severin, dupa ce a ramas fara combustibil.

VIDEO. Cel mai grav accident aerian din Noua Zeelanda din ultimele 3 decenii:
VIDEO. Cel mai grav accident aerian din Noua Zeelanda din ultimele 3 decenii: "Arata ca o racheta"

11 persoane au murit in ceea ce presa sustine ca este cel mai grav accident aerian din Noua Zeelanda din 1979 si pana astazi. Toate victimele se aflau intr-un balon cu aer cald, care, din motive necunoscute, a luat foc si s-a prabusit.

Recomandări
Ucraina a atacat o importantă rafinărie din Rusia cu rachete britanice. VIDEO
Ucraina a atacat o importantă rafinărie din Rusia cu rachete britanice. VIDEO

Ucraina a atacat o importantă rafinărie din Rusia cu rachete britanice, au declarat joi oficialii militari și de securitate ucraineni, potrivit Sky News.

Zăpada și gerul i-a pus în dificultate pe unii turiști plecați la drum de Crăciun. Ninsori importante în mai multe zone
Zăpada și gerul i-a pus în dificultate pe unii turiști plecați la drum de Crăciun. Ninsori importante în mai multe zone

Prima zi de Crăciun a adus vreme rece, zăpadă și ger. La munte, vântul a suflat cu putere, iar pe șosele turiștii s-au trezit într-un scenariu pentru care nu erau pregătiți.

Sezonul de gripă a început mai devreme, cu peste 100.000 de infecții respiratorii. Avertismentul medicilor
Sezonul de gripă a început mai devreme, cu peste 100.000 de infecții respiratorii. Avertismentul medicilor

Sezonul de gripă a început mai devreme anul acesta, iar autoritățile au emis deja o alertă epidemiologică. Asta după ce timp de trei săptămâni numărul cazurilor a crescut alarmant și a fost înregistrat și primul deces.