Ministrul de externe israelian: Noul lider al Hamas trebuie „eliminat rapid”

62470666

Ministrul de externe israelian Israel Katz a declarat marţi seara că Yahya Sinwar trebuie "eliminat rapid", el fiind desemnat de Hamas drept noul său lider politic pentru a-l înlocui pe Ismail Haniyeh, ucis la Teheran săptămâna trecută, relatează AFP.

"Numirea arhi-teroristului Yahya Sinwar la conducerea Hamas, în locul lui Ismail Haniyeh, este un motiv suplimentar de a-l elimina rapid şi de a şterge această organizaţie josnică de pe hartă", a indicat şeful diplomaţiei israeliene pe reţeaua de socializare X.

Armata şi autorităţile israeliene îl acuză pe Yahya Sinwar că este unul dintre cei care au conceput şi organizat atacul terorist comis de Hamas la 7 octombrie în sudul Israelului, fiind unul dintre cei mai căutaţi oameni de către Israel.

Mişcarea palestiniană Hamas l-a desemnat marţi pe Yahya Sinwar drept liderul său, în urma asasinării fostului lider Ismail Haniyeh la Teheran, la 31 iulie, notează AFP, Reuters şi DPA.

Iranul şi mişcarea palestiniană Hamas au acuzat Israelul că s-a aflat la originea acestui asasinat. Israelul a refuzat până acum să facă vreun comentariu pe acest subiect.

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
Un pakistanez cu legături în Iran, inculpat în SUA pentru un plan de asasinat dejucat, care l-ar fi vizat pe Donald Trump

Departamentul de Justiţie al SUA a pus sub acuzare un cetăţean pakistanez care ar avea legături cu guvernul iranian pentru că ar fi încercat să comită asasinate politice.

Antony Blinken îndeamnă Iranul şi Israelul să evite escaladarea către conflict: „Nu ar trebui”

Şeful diplomaţiei americane, Antony Blinken, a cerut pentru prima dată public Iranului şi Israelului să evite "escaladarea" unui nou conflict militar în Orientul Mijlociu, în contextul războiului din Gaza, scrie AFP.

 

Un bărbat a dat în judecată o companie aeriană, după ce a înghițit o bucată de sârmă găsită în mâncare. Câți bani cere

Un pasager care a călătorit de la Aeroportul Internațional Washington Dulles la Berlin a dat în judecată compania United Airlines, după ce a înghițit o bucată de sârmă găsită în mâncarea servită în avion.

Recomandări
Ziua Limbii Române, sărbătorită în premieră la Cernăuți. ”Asistăm la un moment istoric”

Ziua Limbii Române a fost marcată, sâmbătă, în premieră, la Cernăuţi. Preşedintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a semnat în martie decretul privind instituirea Zilei Limbii Române în Ucraina, pe data de 31 august.

Ultimul weekend de vară aduce peste 120.000 de turiști la mare. Septembrie vine cu vreme bună și prețuri mai mici

Ultimul weekend de vară aduce peste 120 de mii de turiști pe litoralul românesc, potrivit reprezentanților patronatelor din turism.

Comenzile din China s-au prăbușit după noile taxe. În România, numărul coletelor din afara UE a scăzut chiar și cu 50%

La aproape două luni de la intrarea în vigoare a taxei europene pentru comenzile din afara Uniunii Europene, numărul coletelor venite din China a scăzut chiar și cu 50%.