Merz: Germania nu va mai face publice detalii despre livrările de arme către Ucraina

62522170

Guvernul german nu va mai face publice detalii ale ajutorului militar pentru Ucraina, a anunţat sâmbătă cancelarul Friedrich Merz, în timpul unei vizite la Kiev, relatează Reuters.


Surse familiare cu această chestiune declaraseră că informaţiile publice despre livrările germane de arme pentru Ucraina ar urma să fie limitate pentru a se realiza ''ambiguitatea strategică'' şi pentru a împiedica Rusia să obţină vreun avantaj strategic.

''Sub conducerea mea, dezbaterea despre livrări de arme, calibre, sisteme de arme şi aşa mai departe va fi scoasă de sub ochii publicului'', a declarat Merz pentru posturile de televiziune RTL şi ntv.

După începerea invaziei ruse în Ucraina în februarie 2022, guvernul de la Berlin a raportat iniţial sporadic despre ajutorul militar furnizat Kievului. Ulterior, la presiunea parlamentarilor şi a presei, executivul german a început să publice o listă actualizată a sistemelor de arme furnizate.

Friedrich Merz, care şi-a preluat mandatul marţi, a afirmat că angajamentul ţării sale faţă de sprijinirea Ucrainei este neschimbat. ''Germania va continua să-şi extindă sprijinul financiar. Contez pe dumneavoastră să faceţi acelaşi lucru cu noi'', a spus Merz, adresându-se celorlalţi lideri europeni aflaţi sâmbătă la Kiev.

Preşedintele francez Emmanuel Macron, cancelarul german Friedrich Merz, premierii britanic Keir Starmer şi polonez Donald Tusk, aflaţi sâmbătă la Kiev pentru un summit al ţărilor participante la 'Coaliţia voluntarilor', i-au propus Moscovei o încetare a focului completă şi necondiţionată pentru 30 de zile, începând din 12 mai.

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
Reacția lui Dmitri Medvedev la armistițiul propus de Europa și SUA: ”Băgați-vă planurile astea de pace în fund!”

Fostul președinte rus Dmitri Medvedev a avut sâmbătă o reacție golănească la propunerea de armistițiu în Ucraina înaintată de liderii europeni, cu acordul SUA. ”Băgați-vă planurile astea de pace în fundurile voastre de toate genurile”, a spus Medvedev.

Mişcarea palestiniană Hamas a publicat o înregistrare video cu doi ostatici israelieni în viaţă

Aripa armată a mişcării islamiste palestiniene Hamas a difuzat sâmbătă un video cu doi ostatici israelieni în viaţă în Fâşia Gaza, unul dintre cei doi cerând încetarea războiului din enclava palestiniană, transmite AFP.

Putin transmite că se mai gândește dacă va înceta focul în Ucraina. ”Vom reflecta la asta”

Kremlinul a afirmat sâmbătă că va ”reflecta” la propunerea de încetare a focului în Ucraina prezentată de aliaţii occidentali ai Kievului, avertizând însă că ”este inutil să se facă presiuni asupra Moscovei”, transmit AFP şi Reuters.

Recomandări
Primul spital construit de la zero în Cluj în ultimii 50 de ani. Realizat prin PNRR, este printre cele mai moderne din Europa

Unul dintre cele mai moderne centre de neurochirurgie din Europa de Est a fost inaugurat sâmbătă la Cluj-Napoca. 

Ultimul weekend de vară aduce peste 120.000 de turiști la mare. Septembrie vine cu vreme bună și prețuri mai mici

Ultimul weekend de vară aduce peste 120 de mii de turiști pe litoralul românesc, potrivit reprezentanților patronatelor din turism.

Un înalt oficial rus spune că Moscova nu a folosit până acum din ”bun simț” arme nucleare în Ucraina. Ce se va schimba

Un înalt oficial rus spune că Moscova nu a folosit până acum din ”bun simț” arme nucleare în războiul din Ucraina, dar va răspunde ”simetric” dacă aliații Kievului îi vor furniza acestuia componente de arme nucleare tactice.