JD Vance, despre Musk: „E o mare greşeală să se ia de preşedinte”. Dezminte că Trump ar apărea pe lista lui Epstein

JD Vance
Getty

Vicepreşedintele american JD Vance îl susține pe Donald Trump, respingând acuzațiile lui Elon Musk că Trump ar figura pe lista infractorului sexual Jeffrey Epstein, transmite EFE.

"În primul rând, cu siguranţă nu. Donald Trump nu a făcut nimic rău cu Jeffrey Epstein", a insistat Vance într-un interviu.

"Lista lui Epstein" - care se referă la finanţatorul new-yorkez care s-a sinucis în închisoare în 2019, după ce a fost acuzat că se afla la conducerea unei reţele de trafic sexual în care erau implicaţi minori - a devenit cunoscută pe scară largă după ce au circulat zvonuri că celebrităţi şi chiar preşedinţi ar fi fost implicaţi în întreaga schemă ilegală.

Adepţii teoriei conspiraţiei au speculat chiar că Epstein nu s-a sinucis, ci a fost omorât în celula sa pentru a preveni ca numele de pe lista sa să devină publice.

Trump vs. Musk

În ceea ce priveşte disputa dintre Trump şi Musk, Vance a declarat că rămâne "loial" preşedintelui, deşi l-a calificat pe Musk, cofondatorul Tesla, "un om de afaceri incredibil" şi care a făcut "un efort" pentru "eradicarea risipei, fraudei şi abuzului" în Statele Unite în perioada în care a fost şeful Departamentului pentru Eficienţă Guvernamentală (DOGE).

Citește și
elon musk si donald trump
Elon Musk a şters mesajul de pe X în care afirma că Trump apare în „dosarele Epstein”

"Voi fi mereu loial preşedintelui şi sper ca, în timp, Elon să se întoarcă. Poate că nu este posibil acum pentru că lucrurile au luat proporţii", a adăugat vicepreşedintele SUA.

Mai mult, Vance a justificat comportamentul lui Musk prin aceea că miliardarul născut în Africa de Sud este "novice în politică" şi "a suferit foarte mult din cauza asta", aşa că - a declarat vicepreşedintele american - îi înţelege "frustrarea".

"Dacă eşti un lider de afaceri, probabil că eşti frustrat de proiectul de lege (susţinut de Trump) pentru că presupune mai multă birocraţie. Totul este mai lent, dar chiar cred că este o mare greşeală ca el să se ia de preşedinte în felul în care a făcut-o şi cred că dacă el şi preşedintele se află într-o confruntare dură, va fi rău pentru ţară", a apreciat Vance.

Până joi, Trump şi Musk au colaborat strâns. Omul de afaceri sud-african a donat chiar 250 de milioane de dolari pentru candidatura republicanului la un nou mandat prezidenţial şi îşi spuneau unul altuia că sunt "prieteni". Totuşi, plecarea magnatului DOGE a început să ridice întrebări cu privire la relaţia lor, care s-a consumat în cele din urmă acum trei zile.

Musk şi-a intensificat atacurile asupra unui megaproiect fiscal al lui Trump, iar situaţia a explodat în cele din urmă când proprietarul platformei X l-a acuzat pe preşedinte că nu a desecretizat "lista lui Jeffrey Epstein" pentru că numele său apare pe ea, stârnind un val de reproşuri.

Mogulul tehnologiei, care până acum văzuse cum sprijinul său pentru Trump nu făcea decât să crească valoarea companiilor sale, a sugerat că va demonta nava spaţială SpaceX Dragon a NASA, dar a dat înapoi cinci ore mai târziu.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Tragedie! A murit pe teren, chiar în timpul meciului, dintr-un motiv bizar
NEWS ALERT Tragedie! A murit pe teren, chiar în timpul meciului, dintr-un motiv bizar
Citește și...
Donald Trump desfăşoară Garda Naţională după a doua zi de proteste privind imigraţia la Los Angeles
Donald Trump desfăşoară Garda Naţională după a doua zi de proteste privind imigraţia la Los Angeles

Președintele Donald Trump a semnat un memorandum prezidențial privind desfășurarea a 2.000 de membri ai Gărzii Naționale la Los Angeles, pentru a dispersa protestele care au început ca răspuns la raziile privind imigrația.

Elon Musk a şters mesajul de pe X în care afirma că Trump apare în „dosarele Epstein”
Elon Musk a şters mesajul de pe X în care afirma că Trump apare în „dosarele Epstein”

Elon Musk a şters mesajul de pe X în care afirma că preşedintele SUA, Donald Trump, apare în dosarele încă nedivulgate privind cazul Jeffrey Epstein.

Trump îl amenință direct pe Musk. Președintele SUA, prieten cu celebrul pedofil Epstein: ”Femei cum îmi plac și mie”
Trump îl amenință direct pe Musk. Președintele SUA, prieten cu celebrul pedofil Epstein: ”Femei cum îmi plac și mie”

Donald Trump l-a amenințat sâmbătă pe Elon Musk cu ”consecințe serioase”, chiar dacă patronul Tesla și SpaceX a șters postarea despre relația fostului său prieten și aliat cu pedofilul Jeffrey Epstein.

Recomandări
Ninge viscolit în munți: DRDP Craiova intervine cu utilaje, Oltenia sub cod galben de ninsori și vânt | Video
Ninge viscolit în munți: DRDP Craiova intervine cu utilaje, Oltenia sub cod galben de ninsori și vânt | Video

Direcţia Regională de Drumuri şi Poduri Craiova trasmite joi dimineaţă că în zonele montane ninge viscolit, fapt ce îngreunează acţiunile de deszăpezire.

Nadia Comăneci, mesaj emoționant de Crăciun: „Să aveţi un an extraordinar. Sărbători frumoase alături de cei dragi”
Nadia Comăneci, mesaj emoționant de Crăciun: „Să aveţi un an extraordinar. Sărbători frumoase alături de cei dragi”

Nadia Comăneci, cel mai titrat sportiv român la Jocurile Olimpice, a postat în social media un mesaj de Sărbători, în care menţionează faptul că urmează un an olimpic.  

Medicul Adrian Marinescu avertizează: ”Avem 70-80 de pacienţi cu gripă în fiecare zi, poate chiar şi mai mult”
Medicul Adrian Marinescu avertizează: ”Avem 70-80 de pacienţi cu gripă în fiecare zi, poate chiar şi mai mult”

Numărul cazurilor de gripă în București s-a mărit în această perioadă, ajungând la aproximativ 80 de persoane care se prezintă într-o zi la camera de gardă, afirmă Dr. Adrian Marinescu, managerul Institutului de Boli Infecţioase Matei Balş din Capitală.