Inchisoare si amenzi pentru japonezii care se apropie de Fukushima

×
Publicitate

Japonezii risca amenzi de pana la 1.200 de dolari si chiar 30 de zile de arest, daca se apropie de centrala de la Fukushima. Este vorba de zona de 20 de kilometri din jurul centralei, in care nimeni nu are voie sa intre.

Aproape 80.000 de oameni din aceasta zona au fost mutati in adaposturi, dar unii au inceput sa se intoarca, iar altii au refuzat sa plece de la bun inceput.

Autoritatile cerusera si pana acum populatiei sa stea departe, insa si-au dat seama ca fara pedepse dure nu ii vor tine pe oameni la distanta.

Guvernul a anuntat ca va organiza totusi vizite de maximum doua ore, pentru rezidentii care vor sa recupereze cate ceva de acasa.

Intre timp, situatia de la centrala pare stabila, dar reactoarele vor fi complet racite abia peste cateva luni.

Cititi si:

"Tara care nu doarme", vazuta din spatiu. FOTO unice facute de NASA

Fara camuflaj. Pradatorul din adancuri, surprins in IMAGINI RARE

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Revolta in centrul de detentie din Sydney. Detinutii au incendiat 9 cladiri

O revolta de o gravitate fara precedent a avut loc in cursul noptii intr-un centru de detentie din Sydney. Este vorba despre un centru unde sunt tinuti imigrantii ilegali si solicitantii de azil proveniti din Afganistan, Irak sau Sri Lanka.

Paianjenul-dinozaur. Fosila din Jurassic, perfect conservata 165 mil. ani

Fosila unui paianjen care isi tesea panzele cand dinozaurii faceau inca legea pe Pamant a fost descoperita de cercetatori.

IMAGINI EXTREM DE RARE. Pradatorul din adancuri fara camuflaj

E dusmanul invizibil din adancuri. Are numai 45 de cm, dar tepii sai extrem de toxici te pot instala intr-un spital pentru multa vreme. Se numeste Uranoscopus sulphureus, traieste in recife si poate fi surprins extrem de rar.

Recomandări
SURSE: Președintele Nicușor Dan va face o nouă desemnare de premier la începutul lunii septembrie

Președintele Nicușor Dan va face o nouă desemnare de premier la începutul lunii septembrie, fără să mai organizeze consultări politice oficiale cu partidele, au precizat pentru Știrile Pro TV surse apropiate de Palatul Cotroceni.

SUA vor ca Europa să preia conducerea apărării continentului. Lazurca: „Elbridge Colby va veni în România”

Subsecretarul Pentagonului Elbridge Colby le-a transmis joi aliaților NATO că SUA vor o apărare a Europei condusă într-o măsură mai mare de europeni și le-a cerut opiniile în cadrul revizuirii prezenței militare americane pe continent.

Ciucu „echilibrează” bugetul PMB pe spatele copiilor, mamelor și a persoanelor cu dizabilități. Lista ajutoarelor tăiate

Consiliul General al Capitalei a aprobat vineri o serie de măsuri care schimbă semnificativ sistemul de stimulente financiare acordate bucureștenilor.