Hamas: Vom respecta acordul de încetare a focului dacă şi Israelul o va face

62488478

Aripa armată a Hamas a declarat că se angajează să respecte acordul de încetare a focului şi calendarul pentru eliberarea ostaticilor - dacă şi Israelul face acest lucru, relatează CNN.

 

Într-un discurs în care a lăudat Hamas şi pe militanţii săi, Abu Obaida, purtătorul de cuvânt al aripii armate a grupării, a afirmat că ostaticii vor fi ţinuţi în siguranţă până când vor fi eliberaţi Israelului - dar acest lucru „depinde de angajamentul inamicului” faţă de acordul de încetare a focului.

„Încălcări ale acordului ar putea pune în pericol angajamentul şi capacitatea noastră de a executa schimbul şi (ar avea) un efect direct asupra siguranţei prizonierilor inamici”, a precizat purtătorul de cuvânt.

Articol recomandat de sport.ro
Rusia schimbă regulile jocului! Șapte modificări majore anunțate de la Moscova
Rusia schimbă regulile jocului! Șapte modificări majore anunțate de la Moscova
Citește și...
Ce spune Moscova despre o eventuală unire a Republicii Moldova cu România: „Va înceta să existe”

Purtătoarea de cuvânt a MAE rus, Maria Zaharova, a amenințat că Republica Moldova ar înceta să existe în cazul unei uniri cu România și afirmă că moldovenii vor face o alegere „suverană” dacă un asemenea scenariu va fi pus în practică.

Președintele Recep Erdogan afirmă că atacurile Israelului asupra Siriei și Libanului ”amenință și Turcia”

Președintele turc Recep Erdogan a declarat miercuri că atacurile Israelului asupra Siriei și Libanului au ajuns într-un punct în care amenință și Turcia, adăugând că „agresiunea” Israelului reprezintă o amenințare pentru întreaga lume și trebuie oprită.

Mesajul transmis de NATO înaintea reuniunii solicitate de România după exploziile dronelor: „Vom răspunde prompt”

Angajamentul NATO de a apăra fiecare centimetru al teritoriului aliat impune adaptarea constantă la un mediu de securitate aflat în continuă schimbare, afirmă purtătoarea de cuvânt a NATO.

Recomandări
Nicușor Dan, discurs-fulger: „Mandatul meu e să previn o cădere economică bruscă care să afecteze fiecare familie din țară”

Preşedintele Nicuşor Dan a susținut, miercuri, la Palatul Cotroceni, o declaraţie de presă, la finalul discuţiilor premierului desemnat Eugen Tomac cu partidele din Parlament.

Familii de români afectate în urma violențelor din Belfast. Locuințele le-au fost atacate. Reacția MAE

Ministerul Afacerilor Externe (MAE) face demersuri pentru a identifica eventuali cetățeni români afectați de violențele recente din Belfast, Irlanda de Nord, și pentru a le acorda asistență consulară, potrivit unui comunicat transmis miercuri.

Ce spune Moscova despre o eventuală unire a Republicii Moldova cu România: „Va înceta să existe”

Purtătoarea de cuvânt a MAE rus, Maria Zaharova, a amenințat că Republica Moldova ar înceta să existe în cazul unei uniri cu România și afirmă că moldovenii vor face o alegere „suverană” dacă un asemenea scenariu va fi pus în practică.