Fiul lui Gaddafi avertizeaza: In Libia va izbucni un razboi civil sangeros

×
Publicitate

UPDATE: Saif al-Islam Gaddafi, unul din fiii liderului libian, a condamnat protestele impotriva regimului tatalui sau si a subliniat ca Libia va intra in razboi civil, daca protestatarii refuza sa accepte reformele propuse de actuala putere.

Numarul victimelor este greu de stabilit, insa organizatiile pentru drepturile omului vorbesc despre 300-400 de morti. Ministerul de externe le-a recomandat romanilor din Libia sa paraseasca tara, cat mai au posibilitatea, precizand ca a primit cateva sute de cereri de asistenta consulara.

Epicentrul protestelor ramane orasul Benghazi, care, potrivit unor surse, ar fi cazut in mainile manifestantilor dupa ce mai multi lideri ai armatei au dezertat.

In Libia lui Muammar el Gaddafi, partidele politice sunt interzise. Membrii asa numitului "comitet revolutionar" aflat la conducerea tarii nu sunt alesi si nu pot fi demisi. In plus, exista niste "imitatii" de corpuri legislative locale, care n-au nicio legatura cu democratia reala.

In fata protestelor internationale, regimul Gaddafi a amenintat ca va sista cooperarea cu Uniunea Europeana in materie de control al imigratiei clandestine prin Mediterana. In schimb, triburile anti-Ghaddafi au avertizat ca vor opri exporturile de petrol, daca regimul nu pune capat opresiunii.

Armata a tras focuri de arma si a folosit gazele lacrimogene. In speranta ca-i va potoli pe manifestanti, cei de la putere au promis cresterea salariilor, un cod penal mai permisiv si legi care vor garanta libertatea presei si a societatii civile.

Armata va reinstaura ordinea "cu orice pret" a anuntat fiul lui Moammar Ghaddafi intr-un discurs televizat. Seif al-Islam Gaddafi a adaugat ca un razboi civil este iminent si ca "tancuri conduse de civili se indreapta spre Benghazi, iar localnicii din Al-Baida au arme de foc si au jefuit depozitele de munitie." A admis ca armata si politia au gresit, insa a negat ca numarul victimelor s-ar apropia de 200.

De la debutul revoltelor, colonelul Gaddafi n-a facut nicio declaratie, ci doar s-a lasat filmat inconjurat de sustinatori. Potrivit unor surse neconfirmate, liderul libian ar fi parasit deja tara, informatie dezmintita insa de Seif al-Islam.

A fost o noapte tensionata si in Yemen, unde atat opozantii, cat si sustinatorii presedintelui Ali Abdullah Saleh au iesit pe strazile din Sanaa. Fortele de ordine au format bariere umane, incercand sa opreasca cele doua tabere rivale. In speranta ca va mai linisti spiritele, liderul yemenit a anuntat ca este dispus sa negocieze cu protestatarii.

Si in capitala Bahreinului, Manama, manifestantii au facut noapte alba. Oamenii au instalat corturi in piata Perlei si promit ca vor ramane acolo pana la schimbarea regimului.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Diletta Leotta s-a pozat într-un bikini minuscul, la piscină: ”Nu mai pot suporta, aceste fotografii sunt prea ilegale”
FOTO Diletta Leotta s-a pozat într-un bikini minuscul, la piscină: ”Nu mai pot suporta, aceste fotografii sunt prea ilegale”
Citește și...
Donald Trump, mesaj către Putin: „Este timpul ca acest război să se încheie. Cred că este pregătit să ajungă la un acord”

Președintele Statelor Unite, Donald Trump, susține că liderul rus Vladimir Putin este pregătit să negocieze un acord pentru încheierea războiului din Ucraina și afirmă că un astfel de pas ar putea avea loc în curând.

Agenții ICE au primit ordin să suspende majoritatea controalelor rutiere din SUA, după ce doi migranți au fost uciși

Agenții Serviciului pentru Imigrare și Control Vamal din Statele Unite, cunoscut sub numele de ICE, au primit ordin să suspende majoritatea controalelor rutiere.

Un tren din Germania a făcut o oprire neprogramată după ce a rămas fără hârtie igienică

Un tren de lungă distanță din Germania a făcut o oprire neprogramată într-o gară, în weekend, după ce a rămas fără hârtie igienică.

Recomandări
Cum au acționat suspecții care au produs frauda de proporții în sistemul de pensii publice

Fraudă de proporții, făcută în sistemul de pensii publice. Procurorii DIICOT au descoperit că 860 de persoane din București și din șapte județe au beneficiat cel puțin cinci ani de pensii obținute cu acte false. 

Sistemele Agenției Naționale de Cadastru sunt blocate după un atac cibernetic. Atacul vine într-un moment delicat

Agenția Națională de Cadastru și Publicitate Imobiliară a fost ținta unui atac cibernetic, care a blocat sistemele instituției și a provocat cea mai amplă întrerupere tehnică din istoria sa.

„Legile PNRR” se amână pentru finalul lunii iulie. România riscă să piardă sute de milioane de euro

Parlamentarii își pot vedea liniștiți de vacanță. Deși, inițial, ar fi urmat să fie chemați la muncă pentru a vota legile care țin de îndeplinirea jaloanelor din PNRR, situația se amână pentru finalul lunii sau chiar începutul lui august.