"Dzud", fenomenul care face ravagii. Țara în care au murit peste 6 milioane de animale domestice

62440356
Profimedia

Vremea de iarnă extremă, cunoscută sub numele de "dzud", a ucis 6,3 milioane de animale domestice, iarna trecută, în Mongolia, a indicat miercuri Comisia de Stat pentru Situaţii de Urgenţă (SEC), informează Xinhua.

Această cifră reprezintă 9,6% din efectivul total de animale din ţară, numărat la sfârşitul anului 2023, a precizat SEC într-un comunicat.

Dintre cele 21 de provincii ale ţării, Sükhbaatar (est) a fost cel mai afectată de dzud, cu peste 1,5 milioane de animale moarte, a precizat comisia.

"Dzud" este un termen mongol care descrie o iarnă extrem de friguroasă, când un număr mare de animale mor din cauza solului îngheţat sau acoperit de zăpadă.

Iarna trecută, Mongolia a înregistrat un număr record de ninsori, cel mai mare din 1975 încoace, circa 90% din teritoriul său fiind acoperit cu un strat de zăpadă de până la 100 de centimetri grosime.

Peste 5% din teritoriul mongol este încă acoperit de zăpadă, potrivit agenţiei de monitorizare a vremii din această ţară.

Circa 30% din populaţia ţării este alcătuită din nomazi sau semi-nomazi care se ocupă cu păşunatul.

Articol recomandat de sport.ro
Italia, împinsă la Cupa Mondială datorită clasamentului? Varianta apărută și ce spune regulamentul FIFA
Italia, împinsă la Cupa Mondială datorită clasamentului? Varianta apărută și ce spune regulamentul FIFA
Citește și...
Alertă în Tel Aviv. Iranul a lansat cel mai amplu atac cu rachete asupra Israelului de la începutul războiului

Iranul a lansat miercuri cel mai amplu atac cu rachete asupra Israelului de la începutul războiului, relatează ziarul Times of Israel citând armata, cu puţin timp înaintea începerii Paştelui evreisc, relatează dpa.

Lovitură pentru Viktor Orban. Ce arată ultimele sondaje, cu nici două săptămâni înainte de alegeri

Premierul maghiar, Viktor Orban, pierde tot mai mult teren în perspectiva alegerilor parlamentare din 12 aprilie.

Șantierul lui Donald Trump de la Casa Albă, oprit de instanță. Reacția vehementă a președintelui SUA

Președintele Donald Trump are încă un motiv de nemulțumire. Un judecător federal a blocat lucrările la sala de bal de la Casa Albă, pentru că Trump nu a cerut acordul Congresului.

Recomandări
O lume întreagă este cu ochii pe Artemis 2, prima misiune lunară cu echipaj uman din ultimii peste 50 de ani

Trei bărbaţi şi o femeie se îmbarcă miercuri într-o misiune lunară de zece zile, la peste 50 de ani de la încheierea Programului Apollo şi ultimul zbor cu oameni la bord către Lună.

România a pierdut procesul cu Pfizer, în primă instanță. Cât costă vaccinurile anti-COVID comandate și anulate

Un tribunal din Bruxelles a decis miercuri, în primă instanță, că Polonia și România trebuie să achite sumele restante pentru vaccinurile anti-COVID comandate, în procesul cu Pfizer/BioNTech.

Guvernul a găsit o soluție să nu taie acciza la motorină: benzinăriile să compenseze „voluntar” prețurile cu 25 de bani

S-a ieftinit motorina la unele benzinării, cu 40 de bani, după ce miercuri a intrat în vigoare primul set de măsuri de pe piața carburanților.