Doi adolescenţi ruși, arestaţi după ce au incendiat un elicopter al armatei în schimbul unor sume de bani

62478070
Getty

Doi adolescenţi ruşi, recrutaţi pe internet pentru comiterea unui sabotaj, au fost arestaţi în oraşul Omsk din Siberia după ce au incendiat un elicopter militar, a anunţat marţi un tribunal local, transmite AFP.

"Doi adolescenţi, în vârstă de 16 ani, au fost plasaţi în detenţie pentru două luni de către un tribunal din Omsk, acuzaţi pentru un act terorist", afirmă instanţa.

Recrutaţi pe internet, cei doi liceeni au pătruns sâmbătă într-o bază militară a armatei ruse şi au aruncat un cocktail Molotov asupra unui elicopter de tipul MI-8, potrivit canalului de Telegram "Informatorul militar", apropiat autorităţilor.

"Un necunoscut ne-a recrutat pentru 20.000 de dolari şi ne-a dat ordinul să dăm foc" unui elicopter, a recunoscut unul dintre cei doi adolescenţi într-o înregistrare video difuzată de acelaşi canal de Telegram, care a publicat şi o fotografie ce arată un elicopter cu cabina serios avariată.

Nu a fost deocamdată dezvăluită identitatea persoanei care i-a recrutat.

Alţi doi adolescenţi ruşi, în vârstă de 13 şi 14 ani, au fost arestaţi anterior după ce în noaptea de 11 septembrie au incendiat un elicopter civil pe aeroportul din Noiabrsk, în regiunea Tiumen din partea de vest a Siberiei. Aceştia au mărturisit că au fost recrutaţi în schimbul a 5 milioane de ruble (echivalentul a 48.400 de euro), dar cel care i-a recrutat nu le-a mai dat banii.

De când a început războiul declanşat prin invazia rusă în Ucraina, numeroşi cetăţeni ruşi oameni simpli, unii dintre ei minori, au fost arestaţi pentru pregătirea sau comiterea unor acte de sabotaj.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Iranul avertizează Israelul la ONU: ”Nu vom permite ca Libanul să devină altă (Fâşia) Gaza”

Preşedintele iranian Massoud Pezeshkian subliniază marţi, într-un interviu acordat CNN, că mişcarea islamistă libaneză Hazbollah, aliata Iranului, nu poate ”rămâne singură” în faţa Israelului, relatează AFP.

Israelul anunță că a ucis un comandant important al grupării Hezbollah în timpul atacurilor aeriene din Liban

Israelul susține că a ucis un comandant senior al Hezbollah într-un atac țintit asupra Beirutului. Mai exact, Israelul afirmă că l-a ucis pe Ibrahim Qubaisi, șeful sistemelor de rachete ale Hezbollah.  

Putin va controla probabil o parte a Ucrainei când războiul se va termina, a spus președintele ceh

Kievul trebuie să accepte că o parte a teritoriului ucrainean va fi temporar sub ocupație rusă, chiar dacă războiul se va termina, a declarat președintele ceh Petr Pavel.

Recomandări
Nicușor Dan s-a întâlnit la Baza Kogălniceanu cu delegația Congresului SUA. A mâncat la popotă alături de soldați | FOTO

Nicușor Dan s-a întâlnit duminică la Baza Kogălniceanu cu delegația Congresului SUA și a mâncat la popotă, alături de soldații americani, potrivit Administrației Prezidențiale.

Islanda a votat împotriva aderării la Uniunea Europeană, a anunțat postul public de televiziune RUV

⁠Islanda a respins propunerea guvernului de a ⁠iniția negocieri de aderare la Uniunea Europeană, ‌a anunțat postul public de televiziune RUV, în condițiile în care mai sunt de numărat doar câteva voturi.

Sondaj: Trei sferturi dintre bucureșteni cred că România merge într-o direcție greșită. Mare surpriză în opțiunile de vot

Majoritatea bucureştenilor (73%) consideră că România merge într-o direcţie greşită, arată un sondaj de opinie realizat de CURS la nivelul Capitalei.