Deputații ucraineni au votat eliminarea imunităţii parlamentare

×
Publicitate

Parlamentarii ucraineni au dovedit că se ţin de cuvânt şi respectă ce au promis în campanie.

Deputaţii de la Kiev au votat, cu majoritate covârşitoare, eliminarea imunităţii parlamentare cu începere de anul viitor.

Anularea imunităţii a fost unul dintre punctele cheie ale campaniei preşedintelui Volodimir Zelenski, ales în funcţie în luna aprilie, dar şi a noului Legislativ format în luna iulie. Parlamentul de la Kiev, dominat de aliaţii preşedintelui, a votat cu 373 de voturi pentru eliminarea imunităţii.

Doar 3 deputaţi s-au abţinut, iar alţi 28 au absentat de la şedinţă. Potrivit analiştilor, parlamentul de la Kiev devenise locul de refugiu al unor oameni de afaceri dubioşi, care se foloseau de imunitate pentru a scăpa de procesele de corupţie.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

Articol recomandat de sport.ro
"Simona Halep, de nerecunoscut!" Reacția englezilor după apariția româncei la Wimbledon
"Simona Halep, de nerecunoscut!" Reacția englezilor după apariția româncei la Wimbledon
Citește și...
Petrolul se scumpește pe fondul tensiunilor din Orientul Mijlociu. Inflația ar putea accelera din nou

Reizbucnirea conflictului cu Iranul şi creşterea preţurilor petrolului riscă să alimenteze un nou val inflaţionist, în condiţiile în care scumpirea combustibililor continuă să pună presiune asupra preţurilor, relevă o analiză de o platformă de investiţii.

Românii sunt a doua cea mai numeroasă comunitate de lucrători străini din Spania

Numărul lucrătorilor străini înregistraţi în sistemul de asigurări sociale din Spania a atins un nou record în luna iunie 2026, cu o medie de 3,45 milioane de angajaţi şi o creştere cu 86.630 de angajaţi comparativ cu situaţia din luna mai.

Premierul bulgar Rumen Radev: Bulgaria nu are ce căuta în ”Coaliția pentru voință”, care ajută militar Ucraina

Prim-ministrul bulgar Rumen Radev a declarat că Bulgaria nu are ce căuta în „Coaliția pentru voință”, susținând că țara sa nu ar trebui să adere la un format ai cărui membri susțin continuarea asistenței financiare și militare acordate Ucrainei.

Recomandări
EXCLUSIV. Președintele Nicușor Dan a explicat de ce exclude partidul AUR de la guvernare: „Din aceste două motive”

Președintele Nicușor Dan a declarat, luni, într-un interviu pentru Știrile Pro TV, că noile discuții cu liderii PSD, PNL, USR și UDMR s-au încheiat fără o înțelegere, blocajul fiind legat de componența viitorului guvern, și nu de numele premierului.

Cu ce poate contribui România la proiectul european pentru apărarea antiaerienă a Ucrainei. Mesajul lui Nicușor Dan

Vești bune pentru Ucraina de la Paris, unde aliații din Coaliția de Voință au luat noi decizii în favoarea Kievului. Printre altele, țara va primi licențe ca să producă rachete de croazieră și muniție pentru sistemele antiaeriene.

PSD promite că va susține ”din opoziție” absorbția banilor europeni, dar cu o condiție: ”Vom verifica la sânge”

PSD a anunțat, marți, printr-un comunicat de presă, că, ”din opoziție”, va susține absorbția banilor europeni, dar că nu va mai accepta compromisuri politice sau legi trimise în grabă de guvernul demis.