China afirmă că speră la relaţii mai bune cu Statele Unite „indiferent de cine” va fi viitorul preşedinte american

62400543
Shutterstock

China a declarat luni că speră la relaţii mai bune cu Statele Unite „indiferent” de cine va câştiga alegerile prezidenţiale americane organizate la sfârşitul acestui an, relatează AFP.

 

Relaţiile dintre China şi Statele Unite s-au deteriorat în ultimii ani din cauza mai multor chestiuni: legăturile cu Taiwanul, comerţul, rivalitatea în noile tehnologii, lupta pentru influenţă în Asia-Pacific, Marea Chinei de Sud şi drepturile omului.

Însă cele două ţări par dornice să reînnoiască dialogul, Washingtonul trimiţând mai mulţi importanţi oficiali anul trecut la Beijing şi organizând o întâlnire în noiembrie între preşedintele american Joe Biden şi omologul său chinez Xi Jinping în California.

„Cred că alegerile americane sunt o problemă internă în Statele Unite. Nu luam o poziţie în acest sens", a declarat Lou Qinjian, purtătorul de cuvânt al sesiunii anuale a Parlamentului chinez, ca răspuns la o întrebare pe acest subiect.

„Indiferent de cine va fi ales, sperăm că poate colabora cu China pentru a găsi un teren comun de înţelegere şi pentru a promova relaţii chino-americane stabile, sănătoase şi de durată", a subliniat el în timpul unei conferinţe de presă.

„Stabilizarea şi îmbunătăţirea relaţiilor dintre China şi Statele Unite reprezintă o chestiune pe care toată lumea o urmăreşte îndeaproape şi la care speră", a spus el.

Relaţiile bilaterale rămân tensionate în jurul problemei insulei Taiwan, pe care Beijingul o consideră parte integrantă a teritoriului chinez, notează AFP.

Statele Unite nu recunosc oficial autorităţile taiwaneze, însă sunt principalul lor furnizor de arme, adaugă France Presse.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Israel va modifica versurile cântecului său propus la Eurovision pentru a-şi garanta participarea în concurs

Israelul va modifica versurile cântecului cu care intenţionează să participe la ediţia din acest an a concursului Eurovision.

Sondaj NY Times: Alegătorii se îndoiesc de conducerea lui Biden și îl favorizează pe Trump. Cum arată procentele

Președintele Biden se luptă să depășească îndoielile cu privire la conducerea sa în cadrul propriului său partid și nemulțumirea generală cu privire la direcția națiunii, arată un nou sondaj realizat de The New York Times.

General Motors recheamă 820.000 de camionete noi, din cauză că haioanele s-ar putea deschide pe neaşteptate

General Motors recheamă 820.000 de modele de camionete mai noi din America de Nord, deoarece haioanele s-ar putea debloca şi deschide pe neaşteptate, transmite Reuters.

Recomandări
La munte e plin de turiști, dar hotelierii spun că încasările s-au prăbușit și cu 30%. Cum fac românii economie în drumeții

Cei care au ales muntele au găsit o vreme excelentă. Stațiunile, zonele de promenadă și muzeele au fost pline de oameni, dar aglomerația n-a adus și venituri în plus la hoteluri si restaurante. 

Viitură apocaliptică în Nepal: 800 morți, mii de dispăruți. Efort disperat de salvare a 830 de oameni prinși într-un tunel

Bilanțul viiturii catastrofale produse la granița dintre Nepal și China continuă să se agraveze. Până acum au fost recuperate aproape 800 de trupuri neînsuflețite, iar numărul dispăruților trece de 2.500. 

Sondaj: Trei sferturi dintre bucureșteni cred că România merge într-o direcție greșită. Mare surpriză în opțiunile de vot

Majoritatea bucureştenilor (73%) consideră că România merge într-o direcţie greşită, arată un sondaj de opinie realizat de CURS la nivelul Capitalei.