Cele 10 angajamente pe care şi le-ar putea lua liderii UE la summit-ul de la Sibiu

62042736
iStock

Un draft de document obţinut de Politico conţine angajamentele pe care şi le vor asuma liderii UE la summit-ul de joi.

Liderii UE vor lua o serie de decizii cruciale pentru viitorul Uniunii la summit-ul care se va desfăşura la Sibiu pe 9 mai. Un draft de declaraţie obţinut de jurnaliştii de la Politico conţine “10 angajamente” pe care liderii statelor europene şi le vor asuma “în unanimitate”.

Conform draftului, care ar putea suferi modificări până joi, când are loc summit-ul din ţara noastră, participanţii îşi vor asuma “apărarea unei Europe comune”, “fără diviziuni care să ne afecteze interesele colective”, dar şi “unitatea în faţa dificultăţilor”, “solidaritatea” şi asumarea unei “singure voci”.

 

De ce sunt greu de aplicat angajamentele din proiect

 

Aceste angajamente vor fi însă greu de pus în aplicare, în condiţiile în care evoluţiile recente au demonstrat mai degrabă lipsa de solidaritate – de pildă, în criza imigranţilor, unde chiar şi România s-a opus cotelor obligatorii.

Pe agenda summit-ului de la Sibiu ar mai fi reforma politicilor europene de acordare a azilului şi o serie de angajamente generice privind un “sistem corect şi efient de taxe” şi “un sistem de competiţie corectă”.

De la summit va lipsi Theresa May, deşi Marea Britanie nu a ieşit încă din UE. Nici premierul Viorica Dăncilă nu va participa, fiecare stat fiind reprezentat la reuniunea de la Sibiu de o singură persoană - în cazul României fiind vorba de Klaus Iohannis.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

Articol recomandat de sport.ro
Leo Messi a pălmuit un adversar! Decizia Comisiei de Disciplină a venit imediat
Leo Messi a pălmuit un adversar! Decizia Comisiei de Disciplină a venit imediat
Citește și...
Sute de persoane dintr-o biserică, salvate de eroarea unui jihadist. A ucis, însă, 14 copii

Sute de persoane care se aflau într-una dintre bisericile vizate de atacatorii din Sri Lanka au scăpat cu viață datorită faptului că slujba din duminica Paștelui a început mai devreme decât se aștepta jihadistul Mohammed Nasar Mohammed Azar.

Papa Francisc, în Bulgaria şi Macedonia. Condiţiile puse de Biserica Ortodoxă de la Sofia

Papa Francisc efectuează începând de duminică vizite în Bulgaria şi Macedonia de Nord.

Noile arme secrete ale Rusiei care vor fi dezvăluite la parada de Ziua Victoriei

La Moscova s-au desfășurat repetițiile pentru parada militară de Ziua Victoriei.

Recomandări
Cât de aproape este România de un „scenariu grecesc” al datoriei publice. Când am putea ajunge la o criză a dobânzilor

Proiecțiile privind evoluția datoriei publice arată că, fără o îmbunătățire a finanțelor statului, datoria României ar putea intra pe o traiectorie care, în timp, să ducă la niveluri comparabile cu cele din criza greacă a datoriilor suverane.

Bloomberg: State NATO încearcă să convingă SUA să-și păstreze trupele în Europa. Vor să suporte mai multe costuri

Statele est europene din NATO se oferă să suporte o parte mai mare din costurile trupelor americane staționate pe teritoriul lor, pentru a descuraja administrația Trump să își reducă prezența militară în regiune.

Incendiu la Institutul Clinic Fundeni din București. 37 de pacienți au fost evacuați de urgență

Pompierii au intervenit, sâmbătă dimineaţă, pentru a stinge un incendiu care se manifesta cu degajări de fum într-un salon de la etajul al treilea al Institutului Clinic Fundeni din Bucureşti.