Atacatorul din Paris a fost arestat si identificat. Politia a facut public numele sau

atacator paris

Barbatul arestat miercuri seara, suspectat ca ar fi comis atacuri la redactia ziarului Liberation si la o banca din Paris, a fost identificat de catre politie sub numele de Abdelhakim Dekhar, relateaza AFP.

Toate probele indica faptul ca anume Abdelhakim Dekhar a comis un atac, luni dimineata, la sediul Liberation, unde a ranit grav un asistent fotograf, apoi a deschis focul la sediul bancii Société Générale din cartierul La Défense, fara a rani pe cineva. De asemenea, potrivit procurorului, suspectul ar fi luat ostatic un sofer in aceeasi zi, constrangandu-l sa il lase pe bulevardul Champs-Elysées.

Analizele ADN, care anterior au confirmat ipoteza unui autor unic al atacurilor de la Paris, au aratat ca urmele de pe cartusele gasite la sediul Liberation si in fata Société Générale corespund cu ADN-ul lui Abdelhakim Dekhar.

"El este atacatorul", a afirmat o sursa apropiata anchetei.

De asemenea, ministrul francez de Interne Emanuel Valls a declarat, miercuri seara, ca "toate faptele indica" implicarea lui Abdelhakim Dekhar in aceste atacuri. Valls a salutat "arestarea lui Abdelhakim Dekhar".

Citește și
Ucraina, soldati, tanc
Diplomat rus: Recurgerea la activele ruseşti îngheţate pentru a finanţa Ucraina va avea consecinţe considerabile pentru UE

Suspectul a fost depistat miercuri, in jurul orei 19.00, intr-un vehicul stationat intr-o parcare subterana, in zona Bois-Colombes, la periferia orasului Paris.

Anterior, Abdelhakim Dekhar a fost condamnat la patru ani de inchisoare, in 1998, pentru complicitate in cazul Florence Rey, cand pe 4 octombrie, la Paris, au fost ucise cinci persoane, inclusiv trei politisti. La proces el afirma ca este un spion al serviciilor de securitate algeriene.

Potrivit unei surse din cadrul politiei, Abdelhakim Dekhar "nu a mai dat semne de viata" dupa eliberarea sa din inchisoare, iar ADN-ul sau nu a fost prelevat atunci, deoarece in acea perioada "nu exista un fisier cu amprente genetice".
 

Articol recomandat de sport.ro
Reacția americanilor când au văzut că pot da peste România la CM 2026
Reacția americanilor când au văzut că pot da peste România la CM 2026
Citește și...
Un barbat a deschis focul la sediul cotidianului Liberation. Un fotograf a fost ranit
Un barbat a deschis focul la sediul cotidianului Liberation. Un fotograf a fost ranit

Un barbat inarmat a intrat luni, in jurul orei 10.15 (11.15 ora Romaniei) in holul cotidianului Liberation din Paris si a deschis focul, ranind un fotograf inainte de a fugi, au anuntat ziarul si surse din cadrul politiei, relateaza AFP.
 

Recomandări
Premierul României anunță că în decembrie vom avea ”foarte probabil” o nouă ”ordonanță trenuleț”: ”Nu putem fugi de asta”
Premierul României anunță că în decembrie vom avea ”foarte probabil” o nouă ”ordonanță trenuleț”: ”Nu putem fugi de asta”

Premierul Ilie Bolojan a fost întrebat, vineri, în conferința de presă pe care a susținut-o la Palatul Victoria, dacă salariul minim în România va ”rămâne înghețat” și în anul 2026.   

Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei
Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei

Energie termică gratis, fluidizarea traficului rutier sau locuințe pentru tineri. ȘtirileProTv.ro vă prezintă cele mai importante promisiuni electorale ale candidaților la alegerile pentru Primăria Capitalei, care sunt organizate în 7 decembrie 2025.

Ilie Bolojan: Este o batjocură când îţi iei bani nemunciţi sau banii pe care îi iei nu se reflectă în rezultatele activităţii
Ilie Bolojan: Este o batjocură când îţi iei bani nemunciţi sau banii pe care îi iei nu se reflectă în rezultatele activităţii

Premierul Ilie Bolojan critică indemnizațiile de 27.000 de lei de la Aeroporturi București, numindu-le „o batjocură” în lipsa unor rezultate.