Armata rusă a expus la Moscova arme occidentale capturate în Ucraina. GALERIE FOTO

62377198

Armata rusă a expus în apropiere de Moscova echipamente militare occidentale pe care trupele sale le-au capturat pe frontul din Ucraina, pentru a-şi lăuda propriile armamente şi a decredibiliza contraofensiva ucraineană aflată în desfăşurare.  

Mesajul a fost transmis de agenţia France Presse, al cărei corespondent în capitala rusă a vizitat expoziţia organizată în Parcul Patriot, unde sunt de asemenea prezentate o serie de arme ruseşti în cadrul târgului militar Armata 2023, citează Agerpres.

"A fost abandonat pe câmpul de luptă, pentru că s-a stricat", spune un comandant rus, cu casca militară pe cap, lângă un impunător transportor blindat MaxxPro, unul din numeroasele vehicule furnizate Ucrainei de către SUA. Acelaşi comandant prezintă alături şi un vehicul de luptă britanic Husky, cu parbrizul ciuruit de gloanţe.

Mai încolo, un alt ofiţer rus dă un interviu în faţa unui tanc uşor francez AMX-10 RC. Printre alte echipamente din seria de "trofee" de război capturate de armata rusă în Ucraina se mai regăsesc un blindat australian Bushmaster, un blindat american pentru transportul trupelor M-113, încă unul britanic de tipul Bushmaster, de asemenea un vehicul blindat de patrulare britanic Mastifff sau un vehicul suedez de luptă al infanteriei CV90-40. Expoziţia prezintă şi diferite echipamente militare de producţie ucraineană.

Fostul preşedinte rus Dmitri Medvedev, în prezent vicepreşedintele Consiliului de Securitate al Federaţiei Ruse, a vizitat miercuri expoziţia. "Asta e ceramică ? Aha! O tehnologie avansată, merită să o vedem", spune el în timp ce priveşte îndeaproape un blindat oferit Ucrainei de Australia. Medvedev a remarcat şi articole menite să arate îndoctrinarea "ideologică" a tinerilor ucraineni, cum ar fi slogane naţionaliste ucrainene sau embleme are regimentului Azov.

Armele capturate pe frontul din Ucraina au devenit o atracţie a târgului Armata 2023, care se desfăşoară până pe 20 august în prezenţa unor delegaţii militare din ţări "prietene" ale Rusiei, în special din Africa şi Asia, târg al cărui scop este promovarea exportului de armament rusesc.

Târgul se prezintă astfel ca o operaţiune de comunicare a industriei militare ruse şi a armatei ruse. Aceasta din urmă a ocupat rapid în primele zile ale invaziei declanşate pe 24 februarie 2022 teritorii ucrainene întinse. După degringolada care a urmat apoi pe front pentru trupele ruse, începând cu retragerea din regiunea Kievului, apoi cu pierderea celei mai mari părţi a provinciei nord-estice Harkov după o contraofensivă ucraineană fulger şi retragerea de asemenea de pe malul drept al Niprului în provincia sudică Herson, armata rusă vrea acum să arate că s-a pus pe picioare şi că poate apăra în faţa contraofensivei ucrainene teritoriile pe care le ocupă în estul şi sudul Ucrainei

Kremlinul susţine astfel de mai multe săptămâni că această contraofensivă, lansată la începutul lunii iunie, a eşuat, în pofida sprijinului militar consistent oferit Kievului de Occident. "Resursele militare ale Ucrainei sunt aproape epuizate", a estimat marţi ministrul rus al apărării, Serghei Şoigu.

Prin această operaţiune contraofensivă desfăşurată pe mai multe axe în provinciile Doneţk şi Zaporojie trupele ucrainene urmăresc străpungerea frontului şi atingerea Mării Azov pentru a separa trupele ruse şi a le tăia coridorul terestru spre Crimeea. Armata ucraineană a recuperat o serie de sate şi ceva teritoriu în jurul oraşului în ruine Bahmut, cu preţul unor pierderi semnificative în efective şi echipamente, dar nu a reuşit până în prezent vreo înaintare majoră în faţa trupelor ruse care şi-au construit linii defensive puternice protejate de reţele de tranşee şi de câmpuri minate.

Articol recomandat de sport.ro
Ștefania Uță, campioană mondială cu triplu record! Românca nu are rival în lume la 400 metri garduri
Ștefania Uță, campioană mondială cu triplu record! Românca nu are rival în lume la 400 metri garduri
Citește și...
O mulțime dezlănțuită a incendiat mai multe biserici în Pakistan. De la ce a pornit totul VIDEO

Mai multe biserici au fost incendiate de către o mulţime dezlănţuită, în estul Pakistanului, miercuri, după ce o familie creştină a fost acuzată de arderea unor pagini de Coran, considerată o blasfemie, anunţă poliţia şi servicii de intervenţie.

 

Cinci francezi şi un elveţian au fost arestați după ce au agresat sexual în grup o britanică, pe Insula Mallorca

Cinci tineri francezi şi un tânăr elveţian, acuzaţi de ”agresiune sexuală” în grup de către o tânără britanică, au fost încarceraţi pe Insula Mallorca, anunţă miercuri Garda Civilă a arhipelagului spaniol Baleare, relatează AFP.

Primarul Moscovei: 45.000 de locuitori ai capitalei luptă în Ucraina, 5.000 sunt militari profesioniști

Primarul Moscovei, Serghei Sobianin, a declarat miercuri că aproape 45.000 de moscoviţi luptă în prezent în Ucraina, oferind o rară estimare a unora dintre forţele desfăşurate de Rusia pe teritoriul ucrainean, relatează AFP.

Recomandări
Ce exportăm și unde ajung produsele „Made in Romania”. Categoria care aduce cei mai mulți bani în țară

În primele șase luni din 2026, România a avut exporturi de 35,45 miliarde de euro și a importuri de 48,17 miliarde de euro cu statele UE. Aceste schimburi au reprezentat 72,3% din totalul exporturilor și 73,6% din totalul importurilor României.

Noi negocieri pentru legea salarizării. Grindeanu, Kelemen, Fritz și Bolojan, așteptați marți la Cotroceni

La Palatul Cotroceni sunt programate în această săptămână noi discuții tehnice pe tema legii salarizării, la care ar urma să participe reprezentanții partidelor și ai sindicatelor, susțin surse politice pentru Știrile ProTV.ro.

Un nou episod de caniculă, cu temperaturi deosebit de ridicate, lovește România. Cod galben și portocaliu de căldură | HARTĂ

România intră sub un nou episod de căldură, cu temperaturi deosebit de ridicate, caniculă, disconfort termic accentuat și nopți tropicale, începând cu 10 august, ora 10:00, până pe 12 august, ora 21:00.