Angela Merkel va BOICOTA Euro 2012 daca Iulia Timosenko nu va fi eliberata din inchisoare

60543550

Conform Deutsche Welle, cancelarul german Angela Merkel intentioneaza sa boicoteze meciurile de fotbal din cadrul Euro-2012 din Ucraina, pentru a protesta fata de modul in care este tratata fostul premier Iulia Timosenko, aflata in inchisoare.

Exista o dezbatere intensa in randul politicienilor germani cu privire la boicotarea Euro 2012 din Ucraina. Site-ul Deutsche Welle sustine ca daca fostul premier ucrainean nu este eliberat din inchisoare pana la inceputul Cupei Europene de fotbal, cancelarul Angela Merkel intentioneaza sa le ceara ministrilor din Cabinetul sau sa nu participe la meciurile jucate in aceasta tara. O exceptie o va constitui totusi ministrul de Interne Hans-Peter Friedrich, al carui portofoliu include si sporturile.

Friedrich a declarat saptamana trecuta ca intentioneaza sa participe la meciul Germaniei cu Olanda care se va juca la Harkiv, unde Iulia Timosenko ispaseste o pedeapsa de sapte ani de inchisoare pentru abuz de putere. El a precizat insa ca va participa la meci doar daca i se va permite sa o viziteze pe Timosenko.

Ucraina este dur criticata de Occident, in special de catre Germania si Uniunea Europeana (UE), care considera ca procedurile declansate impotriva opozantei sunt motivate politic.

Condamnata in octombrie pentru ca a semnat in 2009, pe cand era premier, acorduri in domeniul gazelor cu Rusia, considerate dezavantajoase, Timosenko, unul dintre liderii "revolutiei portocalii" din 2004, este judecata in acest proces pentru deturnare de fonduri publice si frauda fiscala, fapte care ar data din 1997-1998.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO | S-a ”încurcat” cu starul lui Real Madrid pentru a pune mâna pe un ”suvenir”
GALERIE FOTO | S-a ”încurcat” cu starul lui Real Madrid pentru a pune mâna pe un ”suvenir”
Citește și...
O dronă s-a prăbuşit în Polonia în apropiere de frontiera cu Kaliningrad

Autorităţile poloneze au găsit sâmbătă o dronă care se prăbuşise pe un câmp în apropierea frontierei cu exclava rusă Kaliningrad, transmite dpa.

Reuters: Conflictele şi tensiunile lui Donald Trump cu aliaţii ar putea dura mai mult decât războiul cu Iranul

Ultimele mişcări ale preşedintelui Donald Trump prefigurează ceea ce ar putea fi moştenirea durabilă a războiului: deteriorarea relaţiilor cu aliaţii cheie, comentează Reuters.

Viitorul ministru al Sănătăţii din Ungaria a făcut din nou furori cu dansul său pe treptele Parlamentului

Celebrul „politician dansator” al Ungariei, Zsolt Hegedűs, a făcut din nou furori cu mișcările sale de dans, după învestirea lui Peter Magyar ca prim-ministru al Ungariei.

Recomandări
Scenariile pentru noul guvern împart scena politică. Liderii PSD și PNL s-au atacat prin mesajele de pe rețelele sociale

Ziua Europei nu a calmat spiritele pe scena politică. 

Ce urmează după căderea Guvernului Bolojan. Cristian Pîrvulescu: „Fie un guvern minoritar, fie unul tehnic de serviciu”

Politologul Cristian Pîrvulescu a comentat, sâmbătă, mesajul transmis de președintele Nicușor Dan după căderea Guvernului Bolojan, afirmând că din acesta reiese lipsa unei înțelegeri politice clare între partide.

Trump ar vrea să mute trupele americane din Germania în Polonia. Decizia ar putea redesena prezența militară a SUA în Europa

Preşedintele SUA, Donald Trump, a declarat că „ar putea” muta trupele americane din Germania în Polonia, în contextul în care Pentagonul se pregăteşte să retragă aproximativ 5.000 de soldaţi americani din Germania în cursul anului viitor, scrie POLITICO.