Leul continuă să se aprecieze faţă de euro. La cât a ajuns, marți, cursul

62541829
Shutterstock

Moneda naţională s-a apreciat marţi în raport cu euro, care a fost calculat de Banca Naţională a României (BNR) la 5,0991 lei, în scădere cu 0,02 bani faţă de cotaţia precedentă, de 5,0993 lei.

Pe de altă parte, leul a pierdut teren în faţa dolarului american, care a fost cotat la 4,5894 lei, în urcare cu 0,68 bani (+0,15%), comparativ cu luni, când s-a situat la 4,5826 lei.

Moneda naţională s-a depreciat şi în raport cu francul elveţian, calculat de BNR la 5,4568 lei, în creştere cu 2,59 bani (+0,47%), faţă de 5,4309 lei, cotaţia anterioară.

Gramul de aur s-a scumpit, marţi, până la valoarea de 480,3618 lei, de la 474,8048 lei lei, în şedinţa precedentă. 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Nu se mai ascund! Cine e noul iubit al Emmei Răducanu
FOTO Nu se mai ascund! Cine e noul iubit al Emmei Răducanu
Citește și...
Bulgaria a înregistrat o inflație lunară zero. Prețurile au stagnat în luna mai

În mai 2026, Bulgaria nu a înregistrat inflație lunară, potrivit datelor Institutului Național de Statistică (NSI). Indicele prețurilor de consum a arătat o valoare plată de la o lună la alta, în timp ce inflația anuală s-a situat la 6,9%.

Cât costă acum benzina și motorina în România, după acordul de pace semnat de Trump cu Iranul

Prețurile la carburanți au început să scadă în România, după acordul de pace anunțat de președintele Trump. Însă benzina și motorina sunt încă departe de nivelurile dinaintea crizei din Strâmtoarea Ormuz.

Raport: Veniturile românilor au crescut cel mai rapid din Uniunea Europeană. Totuși, rămân de aproape trei ori sub media UE

Veniturile reale ale românilor au înregistrat cea mai rapidă creştere din Uniunea Europeană în ultimii 15 ani, avansând cu 160% în perioada 2010-2025.

Recomandări
UDMR a decis să nu îl susțină pe Adrian Veștea: „Nu vom intra la guvernare. Nu vedem o majoritate transparentă și stabilă”

Liderii UDMR au decis că nu vor susține un guvern Adrian Veștea. Întâlnirea lor are loc după ce PNL a decis să nu susțină un astfel de executiv.

Noul format de guvern pe care îl pregătește Ilie Bolojan, fără Adrian Veștea. Partidele cu care negociază

Liderii partidelor PNL, USR și UDMR și-au dat întâlnire, marți dimineață, la Guvern, pentru a găsi o opțiune de guvernare, una însă care să nu îl implice pe premierul desemnat Adrian Veștea. 

PRO TV își menține poziția de top în media din România și în 2026, conform studiului Reuters Institute Digital News Report

PRO TV și-a menținut poziția de lider în topul media din România și în 2026, atât în ceea ce privește dimensiunea publicului de care este urmărit, cât și încrederea pe care o are publicul în brandul PRO TV, respectiv în știrile sale.