Economia Romaniei 2% crestere in 2011,una dintre cele mai slabe performante

crestere economica

Economia Romaniei va creste in acest an cu 2%, potrivit unei analize a Citi, una dintre cele mai modeste performante dintre statele din Europa Centrala si de Est incluse in raport.

Astfel, cea mai slaba crestere economica urmeaza sa fie inregistrata de Cehia (1,9%), potrivit analistilor Citi. PIB-ul Poloniei ar urma sa urce cu cel putin 4%, cea mai buna performanta din regiune, urmata de Slovacia (3,4%) si Ungaria (2,7%).

Analiza Citi evalueaza impactul franarii activitatii economice din Germania asupra statelor emergente din Europa Centrala si de Est. Polonia si Romania ar fi cel mai putin afectate de acest fenomen, deoarece raportul exporturilor catre Germania la PIB este de numai 7-10%, fata de peste 20% in Cehia si Ungaria.

In aceste conditii, impactul incetinirii activitatii economice din Germania asupra economiilor Romaniei si Poloniei va fi de numai 0,2-0,3%.

Articol recomandat de sport.ro
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Citește și...
Romania ar putea inregistra un
Romania ar putea inregistra un "mini-boom" economic in 2012, an electoral

Asta anticipeaza Institutului de la Viena pentru Studii Economice Internationale (WIIW), potrivit caruia ca Guvernul va renunta la austeritatea fiscala si salariala in apropierea alegerilor.

Romania a intrat intr-un nou ciclu de crestere economica
Romania a intrat intr-un nou ciclu de crestere economica

Dar "trebuie sa se grabeasca incet"! Altfel poate ajunge foarte usor la aceeasi experienta traumatizanta si poate fi obligata la alte corectii spune guvernatorul BNR.

JP Morgan:
JP Morgan: "Economia Romaniei va iesi din hibernare in acest an"

Economia Romaniei va iesi din hibernare in acest an, sustinuta de exporturi, succesul reformelor si sprijinul FMI si al Uniunii Europene, potrivit unei analize a JP Morgan, care anticipeaza un avans al PIB de 2%.

Recomandări
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie a emis o informare meteorologică și mai multe atenționări și avertizări Cod Galben și Cod Portocaliu, ce vizează intensificări ale vântului, ninsori, polei și viscol, în mare parte din țară.

Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina
Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina

Rusia a lovit fără milă blocuri de locuințe, chiar și în ziua de Crăciun. Valul de drone și rachete a ucis joi cel puțin 5 oameni și a rănit zeci, în mai multe orașe ucrainene.

O fetiță din București a primit, în noaptea de Crăciun, o scrisoare de la Papa Leon al XIV-lea. FOTO
O fetiță din București a primit, în noaptea de Crăciun, o scrisoare de la Papa Leon al XIV-lea. FOTO

O fetiță din București a primit, în noaptea de Crăciun, o scrisoare neașteptată de la Papa Leon al XIV-lea, ca răspuns la un desen prin care se ruga pentru copiii afectați de război.