Cea mai mare companie feroviara din Europa, Deutsche Bahn, va prelua Regiotrans Brasov

×
Publicitate

Deutsche Bahn, cea mai mare companie feroviara din Europa, se va extinde pe piata romaneasca prin preluarea unui pachet de 70% din operatorul de transport de calatori Regiotrans Brasov, pentru 67 milioane euro. 

Grupul german are optiunea de a prelua, mai tarziu, si restul actiunilor companiei romanesti, potrivit unor surse apropiate tranzactiei, scrie Handelsblatt, care citeaza Reuters.

Reprezentantii Deutsche Bahn au refuzat sa comenteze informatiile.
Regiotrans, cu 760 de angajati, a avut anul trecut o cifra de afaceri de 225,5 milioane lei, in urcare cu 28,4% fata de 2010, iar profitul companiei s-a dublat, la 8,66 milioane lei, potrivit datelor raportate catre Ministerul Finantelor.

Compania, infiintata in 2005, are doi asociati, Costel Comana si Iorgu Ganea, fiecare cu 50% din partile sociale, si opereaza linii feroviare de transport de calatori in baza unor contracte incheiate cu CFR.

Deutsche Bahn/Paul Angelescu
Deutsche Bahn a preluat in 2008, prin subsidiara DB Schenker, compania de transport feroviar de marfa Romtrans.

Cititi si: FOTOREPORTAJ. Cu CFR-ul prin Romania: Ati plati 199 de lei pentru Bucuresti-Brasov in 90 de minute? --> Corespondentul ProTV Paul Angelescu povesteste pentru stirileprotv.ro experienta pe care a trait-o in doua lumi total diferite. Cum este sa calatoresti cu CFR-ul romanesc, iar apoi sa vezi ce inseamna transportul nemtesc...

 

Articol recomandat de sport.ro
Ștefania Uță, campioană mondială cu triplu record! Românca nu are rival în lume la 400 metri garduri
Ștefania Uță, campioană mondială cu triplu record! Românca nu are rival în lume la 400 metri garduri
Citește și...
Acum doi ani vindeam in afara banane si nuci de cocos. Ce importa si exporta Romania in 2012

Romania a exportat in primele sase luni ale anului 2012 marfuri in total de: 26.155.438.000 euro si a importat in valoare de 31.453.989.000 euro.

Ciobanii nostri nu mai reusesc sa-si vanda mioarele, iar cei bulgari umbla cu oaia "vopsita"

Boala oii nebune, care a afectat de-a lungul anilor doar cateva sute de oi din tara noastra, le-a creat mari probleme ciobanilor nostri.

Secretul de care Germania nu ar fi vrut sa se afle niciodata

Guvernul german a cenzurat un raport care se publica o data la patru ani cu privire la saracie, elaborat de Ministerul Muncii. Pasaje critice referitoare la adancirea inegalitatilor intre saraci si bogati au fost suprimate, scrie Süddeutsche Zeitung.

Recomandări
Cazul ambulanței din Cluj scoate la iveală lacunele legii. Un clip fals poate fi șters de autorități abia după 10 zile

Imaginile, ori informațiile false pot să provoace panică, să pună oameni în pericol și, în cazuri extreme, chiar să ducă la violență. 

Alertă după ce doi bărbați s-au apropiat prea mult cu o șalupă de barjele scufundate în Dunăre. Polițiștii au împânzit zona

Un incident petrecut la Izvoarele în zona barjelor scufundate în Dunăre a pus în alertă autoritățile. 

TAROM va primi primul Boeing 737 MAX până la finalul acestei luni. Aeronava „Mircea Lucescu” a trecut zborul de test

Până la finalul acestei luni, primul Boeing 737 MAX ar urma să ajungă în flota TAROM. Avionul care a fost botezat Mircea Lucescu după marele antrenor român, a trecut de zborul de test și poartă deja însemnele operatorului național.