Un baietel de patru ani si-a impuscat sora cu o arma cu aer comprimat

×
Publicitate

Cel mic a vazut pusca pe un dulap din casa unchilor sai. Cum, necum, a reusit sa o dea jos. Bucuros de noua jucarie, a iesit cu ea in curte. A tot manuit-o pana cand a descarcat-o in piciorul surorii sale, cu patru ani mai mare.

Ocupata cu o inmormantare, familia din Dambovita i-a lasat pe copii nesupravegheati.

Desi legea prevede reguli stricte pentru detinerea armelor, proprietarul n-a tinut cont de niciuna. A lasat pusca pe dulap chiar langa cozonacii pentru pomana.

Cea mica, grav ranita la piciorul stang, a fost trimisa de urgenta la spitalul din Targoviste.

Din fericire, niciun organ vital de-al copilei nu a fost atins. Medicii spun ca se va face bine, dar ca va trebui cel mai probabil sa treaca printr-o operatie.

Deocamdata cei de la Protectia Copilului nu au deschis nici o ancheta.

Pe de alta parte, politistii au descoperit ca proprietarul pustii nu avea permis asa ca i-au intocmit dosar penal. Acesta risca acum opt ani de inchisoare pentru detinere ilegala de arma. 

Articol recomandat de sport.ro
Război deschis între Moscova și Madrid! Cum au reacționat rușii după atacul nemilos venit din Spania
Război deschis între Moscova și Madrid! Cum au reacționat rușii după atacul nemilos venit din Spania
Citește și...
Restricții de circulație în șapte județe, din cauza codului roșu de caniculă. Recomandări pentru şoferi

Autoritățile au instituit miercuri, între orele 12:00 și 20:00, restricții de circulație pentru autovehiculele de peste 7,5 tone în județele Maramureș, Sălaj, Timiș, Caraș-Severin, Arad, Bihor și Satu Mare, aflate sub cod roșu de caniculă.

Un prahovean s-a întâlnit cu polițistul care îl amendase și l-a amenințat cu bătaia dacă nu-i dă banii înapoi

Un bărbat de 37 de ani din județul Prahova - acuzat că ar fi amenințat și santajat un polițist - a fost arestat. 

O șoferiță cu alcoolemie de peste 3 la mie a fost reținută după ce a provocat un accident pe „Drumul Morții”

O șoferiță din Suceava, care s-a urcat băută la volan, a fost reținută după ce a provocat un accident rutier pe E85, numit și „Drumul Morții”.

Recomandări
Patru barje vor fi scufundate azi în Dunăre pentru a creşte debitul apei spre Centrala de la Cernavodă

Patru barje vor fi scufundate în apele Dunării, miercuri, pentru a facilita direcţionarea debitului către Centrala Nucleară de la Cernavodă. 

Nicușor Dan avertizează Parlamentul: Dacă adoptați astfel Legea decarbonizării voi uza de toate prerogativele constituționale

Președintele Nicușor Dan a transmis, marți seara, că, dacă Legea decarbonizării va fi adoptată în forma actuală se va folosi de toate prerogativele constituționale, inclusiv solicitarea de reexaminare, pentru ca România să nu piardă banii din PNRR.

Deputații dezbat Legea decarbonizării. Președintele avertizează că forma actuală, adusă de PSD, păgubește România

Camera Deputaților dezbate miercuri mai multe proiecte de lege, printre care și pe cel privind decarbonizarea sectorului energetic. Președintele Nicușor Dan a anunțat marți că nu va promulga legea în forma ei actuală, care aduce prejudicii României.