Nume grele implicate in dosarul "Doi si-un sfert"

×
Publicitate

Se vorbeste despre invocarea presedintelui si a premierului pentru o solutie favorabila in cazul "Baneasa Investment", despre amenintari la adresa unui ministru, precum si date privind convorbirile unui oficial solicitate ilegal.

Fostul sef al Directiei de Informatii a incalcat grav legea, spun procurorii. Ca sa obtina postul de adjunct i-ar fi dat informatii nepublice consulului Romaniei la Milano si ar fi incercat sa il ajute pe miliardarul Puiu Popoviciu sa scape de urmarire penala.

Cand ar fi intervenit pentru omul de afaceri la un ofiter DNA, ar fi facut precizarea: "Basescu si Tariceanu fac coada la Popoviciu".

Comisarul-sef Cornel Serban, demisionar din functia de sef al Directiei de Informatii si Protectie Interna, este acuzat intr-un singur dosar de doua lucruri care - aparent - nu au legatura intre ele.

Mai intai, intre 27 decembrie 2008 si 12 ianuarie 2009, ar fi fost contactat de consulul Romaniei la Milano, Tiberiu Dinu, tatal Alexandrei Dinu, care i-ar fi cerut sa identifice posesorul unui numar de telefon mobil. Motivul invocat: ministrul Ion Bazac primeste amenintari de la acel numar.

Ministrul Sanatatii neaga ca ar fi cerut informatii. Face insa o precizare surprinzatoare: ar fi fost amenintat.

De asemenea, procurorii mai spun ca Serban ar fi pus la dispozitia aceluiasi consul lista detaliata a convorbirilor telefonice efectuate de la un telefon mobil. Cel care ceruse aceste informatii ar fi vrut sa le foloseasca pentru a inlatura un angajat al institutiei pe care o conducea.

Ce ar fi primit in schimb Cornel Serban? Anchetatorii spun ca i s-a promis ca va beneficia de sprijinul oficialului pentru a fi promovat in functia de director adjunct al Directiei de Informatii. Coincidenta sau nu, Serban a fost numit in aceasta pozitie pe 10 ianuarie 2009.

Tot despre Cornel Serban anchetatorii mai spun ca impreuna cu Petru Pitcovici, ofiter la Directia Generala Anticoruptie, l-ar fi contactat pe un politist din cadrul Parchetului anticoruptie si i-ar fi cerut:

"Ca prin orice mod, inclusiv prin incalcarea procedurilor legale, sa determine finalizarea cu celeritate a anchetei si emiterea unei soluţii de neurmarire penala fata de Popoviciu Gabriel si Alecu Ioan Nicolae."

Presedintia a reactionat printr-un comunicat si respinge implicarea in acest caz. In acelasi timp, Calin Popescu Tariceanu a refuzat sa comenteze.

Faptul ca exista o relatie intre Cornel Serban si Puiu Popoviciu a fost recunoscut miercuri-noapte chiar de omul de afaceri.

Procurorii au inregistrat discutiile dintre Cornel Serban, Petru Pitcovici si politistul de la DNA si sustin ca cei doi ofiteri i-ar fi recomandat celui din urma ce persoane sa audieze pentru a finaliza "corespunzator" ancheta.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Ashlyn Castro, apariție sclipitoare pe rețelele sociale: ”Iubitul tău e cel mai norocos. Are două Baloane de Aur acasă”
FOTO Ashlyn Castro, apariție sclipitoare pe rețelele sociale: ”Iubitul tău e cel mai norocos. Are două Baloane de Aur acasă”
Citește și...
S-a electrocutat mortal, incercand sa fure fier vechi

A platit cu viata, pentru o gramada de fier vechi. Un barbat de 38 de ani din Iasi s-a electrocutat mortal pe cand incerca sa fure fier din fosta fabrica de tigarete dezafectata.

A incercat sa isi taie gatul din cauza depresiei!

Misiune dificila pentru medicii bucuresteni! Acesita au fost chemati miercuri seara sa salveze un tanar de 27 de ani, taiat la gat.

Isi cauta disperat copilul care a fugit de acasa cu 21.500 de lei!

Un parinte din Cergau, judetul Alba isi cauta disperat fiul de 17 ani, care a disparut cu toti banii pe care i-a gasit: 21.500 de lei!

Recomandări
VIDEO. Pescarii din Delta Dunării ar fi filmat un avion de luptă care a doborât două drone. Ce spune MApN

A fost o adevărată vânătoare de drone la granița de sud-est a României cu Ucraina, în ultimele 12 ore.

Criza energetică a schimbat calculele BNR. Când se va vedea în prețuri. Mugur Isăescu: S-a introdus ceea ce acum este cert

BNR a revizuit în creştere, la 6,1%, de la 5,5% anterior, prognoza de inflaţie pentru finalul anului 2026, ca urmare a crizei energetice, a anunțat joi guvernatorul Mugur Isărescu. 

Schimbări la Bacalaureat și Evaluarea Națională. Calendarul examenelor va fi modificat în 2027, sistem diferit de evaluare

Ministerul Educației și Cercetării propune reguli noi pentru evaluarea lucrărilor de la Evaluarea Națională și Bacalaureat din 2027, dar și un nou calendar la BAC potrivit căruia probele ar urma să aibă loc mai devreme, din cauza temperaturilor ridicate.