"Ne-a plecat preotul! De vina sunt maicutele, care beau si nu fac curat!"

×
Publicitate

Protest in judetul Sibiu, chiar in curtea manastirii din Rasinari! Zeci de localnici au fost in pragul unei revolte, nemultumiti ca preotul lor a fost transferat in judetul Brasov.
 

Vestea ca preotul care a slujit sapte ani la manastirea din Rasinari a fost transferat s-a raspandit fulgerator printre localnici. Cuprinsi de indignare, localnicii s-au strans in curtea lacasului de cult.

Ca sa-i linisteasca a venit, miercuri seara, insusi Mitropolitul Ardealului, Inalt Prea Sfintitul Laurentiu Streza. "De vina sunt cele patru maicute", au strigat credinciosii, in fata Mitropolitului Ardealului, care nu fac curatenie, beau si cheltuie banii donati de oameni.

Credinciosii spun ca nu vor sa se desparta de preot. Le-ar fi castigat inimile atunci cand ar fi participat la constructia noii biserici.

Mitropolitul Ardealului le-a explicat oamenilor ca preotul nu si-a incheiat studiile de teologie. Totusi, dupa indelungi negocieri, a renuntat la decizia de a-l mai transfera pe parinte, dar il va lasa sa slujeasca numai daca isi revizuieste atitudinea si merge la studii. 

Articol recomandat de sport.ro
Vladimir Putin exultă: „Toate restricțiile au fost ridicate!”
Vladimir Putin exultă: „Toate restricțiile au fost ridicate!”
Citește și...
Nou RO-Alert în Tulcea. Armata a ridicat două F-16 după ce a detectat un grup de drone aproape de granița României

Sistemul de supraveghere radar al Ministerului Apărării Naționale (MApN) a detectat miercuri, în jurul orei 10:30, un grup de ținte aeriene în proximitatea frontierei fluviale cu Ucraina.

Cu ce vor fi înlocuite „voluntar” sobele din casele românilor. Proiectul aflat în dezbaterea Parlamentului. DOCUMENT

Românii care își încălzesc locuințele cu sobe pe lemne sau alte sisteme individuale pe bază de combustibili solizi ar putea beneficia, în următorii ani, de programe de sprijin pentru înlocuirea acestora cu soluții mai puțin poluante.

„Incredibil de slabe”. Ce au descoperit anchetatorii într-o gospodărie din Suceava unde erau crescute 10 animale

Mai multe animale chinuite au fost găsite, marți, de polițiștii din Suceava și de inspectorii DSV, în gospodăria unei bătrâne.

Recomandări
A doua zi de grevă în spitale. Solidaritatea Sanitară avertizează: Angajații riscă să ajungă victime ale jocului politic

Este a doua zi de grevă generală în spitalele din România. Preşedintele Federaţiei Sanitas, Iulian Pope, a anunţat, după discuţiile de la Ministerul Sănătăţii pe tema legii salarizării, că greva din sistemul de sănătate va continua şi miercuri.

Nou RO-Alert în Tulcea. Armata a ridicat două F-16 după ce a detectat un grup de drone aproape de granița României

Sistemul de supraveghere radar al Ministerului Apărării Naționale (MApN) a detectat miercuri, în jurul orei 10:30, un grup de ținte aeriene în proximitatea frontierei fluviale cu Ucraina.

Cod galben de caniculă în 7 județe. Nici noaptea nu vom scăpa de căldură. Unde va fi cel mai cald

Canicula începe să se instaleze din nou în România. Meteorologii ANM au emis o avertizare pentru regiunile din vestul și sud-vestul țării, pentru perioada 30 iulie - 3 august.