Nati Meir se victimizeaza in fata jurnalistilor din Israel, in scrisori

×
Publicitate

Un erou dupa gratii - asa apare Nati Meir, aflat in a doua saptamana de arest preventiv, intr-o scrisoare pe care le-a trimis-o jurnalistilor din Israel.

In textul scris in ivrit, fostul candidat la prezidentiale le spune acestora ca este complet nevinovat si le bate obrazul celor care au pus la indoiala onestitatea sa.

De cand a ajuns dupa gratii, pe 20 octombrie, Nati Meir a trimis patru scrisori - doua catre jurnalistii romani, doua catre cei din Israel. In fiecare a scris despre nevinovatia sa in fata acuzatiilor de inselaciune si punere in circulatie de valuta falsa. In ultima - scrisa special pentru presa israeliana - Meir le reproseaza ziaristilor ca l-au facut de rusine.

"De foarte multe ori - scrie fostul deputat - mi-ati varsat sangele si m-ati facut de rusine. Si numele meu, si al familiei mele. Dar cand voi ma faceati de rusine eu preveneam comiterea crimelor pe strazile din Israel". (Nati Meir)

Nati Meir spune chiar ca ar fi un colaborator al unei unitati specializate in combaterea crimei organizate si ca are inclusiv si un nume de cod: "Eu am prevenit comiterea crimelor in Israel - scrie Nati Meir. Am dat politiei sase grenade si opt cutii cu bombe".

Mentioneaza apoi ca acuzatiile care l-au adus dupa gratii sunt nefondate. Mai mult, spune ca banii falsi pe care i-ar fi impartit in stanga si dreapta ar fi fost plimbati in Israel, unde departamentul LAHAV 433 - echivalentul DIICOT-ului romanesc - ar fi stiut de existenta lor. Meir le spune jurnalistilor israelieni ca arestarea sa ar avea iz politic, pentru ca a ajuns dupa gratii exact cand ar fi trebuit sa devina presedintele Romaniei.

"Nu vreau nicio medalie sau distinctie de la nimeni, scrie in incheiere Nati Meir. Eu stau in inchisoare, desi sunt nevinovat. Am ajuns aici din cauza ca sunt un evreu care am avut succes in toata lumea si daca nu ma bagau in inchisoare eram ales presedintele Romaniei".

Mai are un mesaj personal pentru o judecatoare din Haifa, care l-ar fi acuzat ca a ales crima ca drum de viata. Aluzie probabil la lunile petrecute in spatele gratiilor in Israel. Nati Meir ii spune magistratului ca nu trebuie sa uite cate servicii a adus el tarii sale.

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
Cu 100 km/h direct in zidul unei fantani arteziene! Un mort si doi raniti

UPDATE: Un fost ofiter in Armata Romana a murit intr-un teribil accident, in centrul Capitalei: masina sa, in care mai erau doi prieteni, a izbit o fantana arteziana. Pasagerii au ajuns in stare grava la spital.

Alarma cu bomba la o fabrica de cablaje din Deva!

Peste 800 de angajati au fost nevoiti sa lase balta lucrul si au fost evacuati, in urma anuntului ca in interior se afla o bomba. Au stat doua ore in frig, afara, pana cand politistii s-au convins ca a fost o alarma falsa.

Prajiturica "high"! Cadoul primit de un detinut in inchisoare

Angajatii penitenciarului de maxima siguranta Aiud au descoperit cu stupoare ca un detinut urma sa primeasca la pachet o prajitura umpluta cu droguri.

Recomandări
Primul spital construit ”de la zero” în Cluj. FOTO: Cum arată noul centru de patologie vasculo-cerebrală și neurochirurgie

Noul Centru de patologie vasculo-cerebrală și neurochirurgie din cadrul Spitalului Clinic Județean de Urgență Cluj, una dintre cele mai importante investiții în domeniul medical realizată din fonduri europene, a fost inaugurat în Cluj-Napoca.

Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Trump anunță „cel mai mare acord petrolier din istorie” cu Venezuela: „Va reduce considerabil prețul benzinei”

Preşedintele american Donald Trump a anunţat vineri încheierea unui acord în sectorul petrolier cu Venezuela, în virtutea căruia Statele Unite ar urma să-şi dubleze rezervele de petrol, transmit AFP şi Reuters.