Nu va faceti planuri de calatorie cu trenul vineri. CFR-istii sunt in greva

×
Publicitate

Degeaba au incercat miercuri reprezentantii Guvernului sa ii convinga pe CFR-isti sa nu dea peste cap traficul feroviar in ziua de vineri. Au avut loc negocieri, dar au sfarsit asa cum au inceput.


7.000 de angajati ai CFR promit ca se vor opri din munca vineri de la ora 7 dimineata si pana la ora 13.00. Astfel, trenurile din toata tara nu se vor urni din gari sau vor stationa in prima halta.

Desigur, cand se va relua circulatia trenurilor traficul feroviar va fi bulversat. In plus unele curse pe distante scurte ar putea fi anulate. Pasagerii cu bilete pot sa-si recupereze insa banii.

Potrivit sindicatelor, nu este vorba o greva propriu-zisa ci de un protest spontan al angajatilor. Acestia au solicitat si miercuri Guvernului conditii mai bune de munca si circa 800 de milioane de lei noi pentru investitii in infrastructura.

Ministrul Transporturilor spune ca sindicalistii vor suporta pierderile inregistrate in timpul protestului, iar angajatii care vor opri trenurile risca dosare penale.

Articol recomandat de sport.ro
Golgheterul Stelei a dat BAC-ul la 33 de ani: ”La matematică a fost cel mai dificil”
Golgheterul Stelei a dat BAC-ul la 33 de ani: ”La matematică a fost cel mai dificil”
Citește și...
O biserică de lemn în Maramureș, veche de trei secole, a fost mistuită de incendiu. Ar fi fost trăsnită

O biserică de lemn din Maramureș, veche de peste 300 de ani, monument istoric, a fost complet distrusă de un incendiu violent izbucnit vineri dimineață.

Mii de blocuri rămân fără apă caldă în București. Zonele unde se vor desfășura lucrări

Primăria Capitalei anunţă că furnizarea apei calde urmează să fie întreruptă la câteva mii de blocuri în a doua jumătate a lunii iulie, pentru lucrări de modernizare la reţeaua de termoficare.

Explicațiile Ucrainei despre drona explodată în Portul Constanța. Ce răspuns a transmis României

Ucraina a răspuns la întrebările României cu privire la incidentul din Portul Constanţa din 5 iunie, anunţă, vineri, Ministerul Apărării.

Recomandări
Explicațiile Ucrainei despre drona explodată în Portul Constanța. Ce răspuns a transmis României

Ucraina a răspuns la întrebările României cu privire la incidentul din Portul Constanţa din 5 iunie, anunţă, vineri, Ministerul Apărării.

Procurorii contestă controlul judiciar în cazul lui Viorel Pașca. Suspectul a declarat că este complet nevinovat

Procurorii au atacat decizia instanței prin care soții Florica și Viorel Pașca, alături de cei trei fii ai lor, au fost plasați sub control judiciar în dosarul de trafic de persoane din scandalul azilelor ilegale.

Rusia se pregătește pentru debarcarea forțelor Ucrainei în Crimeea. Harta pe care rușii o studiază de zor | FOTO

Un expert militar rus susține că a participat la un exercițiu de comandă și stat major privind un posibil scenariu de debarcare a forțelor ucrainene în Crimeea anexată și măsurile de respingere a unei astfel de operațiuni.