Gigi Becali: Daca nu veneam azi la DNA, ma luau de la meciul cu Lyon

60177167

Finantatorul FC Steaua, George Becali, s-a prezentat astazi la Directia Nationala Anticoruptie in dosarul "Valiza". La sosire, acesta a declarat ca atata timp cat premierea in Romania nu este o fapta de coruptie, acest dosar nu exista.


Becali a mai spus ca nu va sta mai mult de zece minute in sediul Directiei Nationale Anticoruptie.

Avocatul patronului Stelei a precizat ca acesta "va declara ca nu declara nimic".

La iesire, Gigi Becali a spus ca daca nu se prezenta la DNA, veneau si il luau de la meciul cu Lyon. 

Mai multe detalii pe www.sport.ro

Scandalul "Valiza" a izbucnit in cursul lunii mai, cand dintr-un restaurant din Cluj a fost ridicata o valiza cu 1,7 milioane de euro.
 
Se presupune ca banii, apartinand lui George Becali, urmau sa fie impartiti jucatorilor de la U Cluj pentru a face un egal cu adversara CFR. Patronul Stelei a declarat atunci ca banii urmau sa fie folositi pentru achizitionarea unor terenuri in Cluj.

In acest dosar, procurorii Directiei Nationale Anticoruptie au inceput urmarirea penala si fata de Teia Sponte, persoana din anturajul lui Becali George, acuzat de complicitate la dare de mită; Anton Doboş, presedintele clubului de fotbal "Universitatea Cluj", acuzat de luare de mita; Traian Bendorfean, cunostinta a lui Dobos Anton, acuzat de complicitate la luare de mita.

Si Victor Piturca a fost adus la DNA, dupa ce a fost ridicat de procurori de pe Aeroportul Otopeni pentru a i se prezenta documente din dosarul "Valiza". Potrivt DNA, invinuirea retinuta in cazul selectionerului este de favorizare a infractorului, respectiv a lui Gigi Becali.

Articol recomandat de sport.ro
Leo Messi a pălmuit un adversar! Decizia Comisiei de Disciplină a venit imediat
Leo Messi a pălmuit un adversar! Decizia Comisiei de Disciplină a venit imediat
Citește și...
Soc in familii.Un roman din Italia si-a ucis fosta iubita, apoi s-a sinucis

Lacrimi si intrebari fara raspuns, in doua familii, dupa ce, sambata, in Italia, un roman si-a ucis fosta logodnica si apoi si-a luat zilele.

Cunoscuta dizidenta Doina Cornea a fost externata

La mai bine de o luna dupa ce a suferit un accident vascular cerebral, Doina Cornea a fost externata luni din Spitalul de Recuperare din Cluj Napoca.

Stirileprotv.ro si pe mobil!

Vreti sa aflati noutatile din lumea politica, din show-biz-ul autohton sau de peste mari si tari? Vreti sa fiti mereu informati sau vreti sa va binedispuneti? Sunteti insa ocupati. Nicio problema.

Recomandări
Cei trei judecători CCR care s-au opus „amendamentului Fritz”. De ce au considerat că legea este retroactivă

Trei judecători ai CCR au avut o opinie separată față de decizia care a declarat constituțional „amendamentul Fritz”. În viziunea lor, acesta încalcă principiul neretroactivității legii.

CNSU a aprobat noi măsuri de urgență pentru Cernavodă. Cum va fi asigurată apa necesară răcirii reactoarelor

Comitetul Național pentru Situații de Urgență (CNSU) a aprobat vineri o nouă hotărâre, care cuprinde mai multe măsuri și intervenții în regim de urgență pentru a asigura debitul de apă necesar în continuare pentru răcire la CNE Cernavodă.

Incendiu la Institutul Clinic Fundeni din București. 37 de pacienți au fost evacuați de urgență

Pompierii au intervenit, sâmbătă dimineaţă, pentru a stinge un incendiu care se manifesta cu degajări de fum într-un salon de la etajul al treilea al Institutului Clinic Fundeni din Bucureşti.