Daca s-a dat startul la scaldat, au aparut inevitabil si tragediile

×
Publicitate

UPDATE: Un tanar de 24 de ani din Corbu s-a aruncat imprudent in mare, intr-o zona in care apa are dintr-o data 4 metri. Ajutat de turistii de pe plaja, prietenul baiatului l-a cautat disperat.

Fiti cat se poate de precauti, mai ales daca nu sunteti antrenati. Chiar daca intrarea in mare este lina, pot aparea brusc diferente de nivel care va pot fi fatale. In anumite zone se formeaza si curenti puternici, care ii pot fura si pe un inotatorii experimentati.

Echipajele au incercat sa dea de trupul tanarului pana la lasarea intunericului, cand n-au mai avut incotro si au abandonat misiunea.

Si cei care cauta racoarea la rau sunt sfatuiti sa dea dovada de prudenta. Un alt tanar de 20 de ani, care se scalda in Timis, a fost luat de un vartej si nu s-a mai putut salva.

In disperare de cauza, doi pescari i-au intins o undita de care sa se agate.

In apele repezi, primejdia este uriasa, explica salvamarii. Curentii si vartejurile se unesc intr-o forta greu de stavilit. Cea de-a doua victima a facut greseala imensa sa sara intr-o cascada.

Riscant este si contactul brusc cu apa. Pe asemenea canicula, diferenta de temperatura dintre corpul incins de soare si valuri poate sa fie de 20 de grade Celsius.

Un baiat de 15 ani din Braila n-a tinut cont de sfat si infierbantat a intrat in Dunare. Chemati chiar de fratele adolescentului, politistii si angajatii ISU n-au reusit sa dea de trupul victimei. Cu totii cred ca a facut stop cardiac.

Articol recomandat de sport.ro
„Șantajul Europei s-a dovedit mai puternic!” Plânge Moscova după ultima lovitură plecată din România
„Șantajul Europei s-a dovedit mai puternic!” Plânge Moscova după ultima lovitură plecată din România
Citește și...
Șeful Apărării, după ce ambasadorul rus a spus că prezentarea resturilor dronei e propagandă: ”Să ne lase”. Mesaj către Putin

”Să ne lase”, este reacția ministrului Apărării, Radu Miruță, după ce ambasadorul rus a spus că prezentarea fragmentelor autentificate științific a fi parte dintr-o dronă a Rusiei reprezintă o ”propagandă” din partea României. 

Comandamentul Energetic, convocat de urgență din cauza opririi Reactorului 1 de la Cernavodă. Precizări pentru populație

Comandamentul Energetic a fost convocat de urgenţă, luni seară, din cauza situaţiei care impune oprirea Reactorului 1 de la Cernavodă. 

Sindicatele din Educaţie: Solicităm, la fel ca şi Sanitas, renunţarea la această „mizerie” de proiect al legii salarizării

Federațiile sindicale din Educație își exprimă solidaritatea cu greva generală declanșată marți de sindicatele din Sănătate și cer Guvernului să renunțe la proiectul noii legi a salarizării, pe care îl consideră inacceptabil.

Recomandări
ANAF verifică veniturile obținute de români în străinătate. Cine riscă să plătească un impozit de 70%

Peste un miliard de euro din venituri obținute de români în străinătate au fost declarate la ANAF pentru anul 2025. Cei mai mulți bani au provenit din investiții, iar cei mai puțini din agricultură. 

Șantierele din București, cele mai liniștite locuri ale orașului. Pe unul mai „agitat”, doi dau la lopată, patru se uită

Lucrările sunt întârziate pe unele din cele 50 de șantiere deschise în București pentru schimbarea conductelor și a șinelor de tramvai. 

Fenomenul care face incendiile din Spania imposibil de controlat. Ce este „regula 30-30-30” de care se tem toți pompierii

Pompierii spanioli depun eforturi colosale pe mai multe fronturi pentru a opri cele mai distrugătoare incendii de vegetație din istoria recentă a țării. În ultima săptămână, flăcările au pârjolit peste 50.000 de hectare de teren.